Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Najczęstsze przyczyny

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń

Twoja zmywarka nie sprawuje się ostatnio zbyt dobrze? To może być poważny problem – szczególnie jeśli nie masz czasu na zmywanie. Nie ma jednak co panikować! Istnieje kilka możliwych przyczyn niedziałającej zmywarki, w tym brudny filtr, zatkane ramię spryskujące lub uszkodzony dozownik.

Jeśli Twoja zmywarka nie domywa naczyń, skorzystaj z poniższych wskazówek. Jednak jeśli szukasz nowego sprzętu to koniecznie sprawdź nasz ranking zmywarek do zabudowy. Zebraliśmy w nim najlepsze modele wraz z wadami i zaletami.

Najczęstsze kłopoty ze zmywarką

Sytuacja, w której zmywarka nie domywa szklanek lub innych naczyń, zdecydowanie nie jest normalna. Szczególnie jest to niepokojące, gdy jest to nowa zmywarka. Problem niedziałającej zmywarki często można rozwiązać poprzez jej dokładne wyczyszczenie. Regularna konserwacja powinna zapewnić sprawne działanie urządzenia. Jednak brudne komponenty nie zawsze są źródłem awarii.

Przeczytaj koniecznie: Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – Przyczyny i rozwiązania

Złe ułożenie naczyń

Najprostszą przyczynę niedomywania naczyń w zmywarce wymieniliśmy na samym początku. Przede wszystkim musisz zadbać o poprawne ułożenie szklanek i innych naczyń. Jeżeli są one ustawione blisko siebie, wtedy woda będzie się blokować i nie będzie docierać do wszystkich naczyń w komorze. Właśnie to jest najczęstszą przyczyną niedomytych naczyń. W dolnym koszu umieść największe przedmioty – takie jak garnki, talerze i patelnie, a w górnym mniejsze – kubki oraz sztućce. Dzięki temu sprawisz, że odpowiednie ilości wody dotrą do każdego elementu.

Brudna zmywarka

We wnętrzu sprzętu gromadzi się wiele zanieczyszczeń, np. tłuszcz, resztki jedzenia czy osady mineralne z twardej wody. Czyszczenie zmywarki powinno być pierwszym, co zrobisz, gdy ta przestaje działać. Jeśli nie zdążyło jeszcze nagromadzić się zbyt wiele brudu, wlej na dno trzy szklanki białego octu i przeprowadź pełny cykl.

Zanieczyszczony filtr

Starsze zmywarki najprawdopodobniej mają samoczyszczący filtr, który rozdrabnia cząstki jedzenia, aż będą wystarczająco małe, by można je było zmyć. Nowsze, cichsze modele zazwyczaj wyposażone są wymienny filtr, który należy okresowo wyjmować i czyścić. Znajduje się on pod koszami, zwykle zwieńczony zakrętką typu twist-off. Aby wyczyścić filtr, wyjmij go ze zmywarki – stosując się do instrukcji obsługi – i dokładnie opłukaj pod gorącą wodą. Jeśli przykleiła się maź, namocz ją na kilka minut w gorącej wodzie z mydłem i delikatnie wyczyść miękką szczoteczką przed spłukaniem.

Polecany artykuł: Jak stosować sól do zmywarki?

Zatkane ramię natryskowe

Ramiona spryskujące obracają się pod lub nad koszami zmywarki, wypuszczając wodę do zmywania naczyń. Znajdują się w nich dysze, które od czasu do czasu mogą się zatkać, co niekorzystnie wpływa na ciśnienie wody. Problem może rozwiązać dokładne wyczyszczenie komponentów zmywarki. W niektórych modelach ramię da się odczepić łatwo, w innych może być konieczne wykręcenie śruby. Zapchane spryskiwacze wyszoruj miękką szczoteczką i mydłem do naczyń, użyj wykałaczki, aby usunąć zatkane dziury, a następnie wypłucz całość pod gorącą wodą. Dzięki temu zagwarantujesz swobodny przepływ wody.

Zepsuty dozownik płynu

Jeśli dozownik nie działa prawidłowo, detergent może nie docierać do naczyń lub nie uwalniać się w odpowiednim momencie. Częstym problemem jest zakleszczenie sprężyny w drzwiczkach dozownika. Do czyszczenia tych elementów najlepiej daje się niewielka szczoteczka. Mieszanka gorącej wody i octu także pomoże rozpuścić tłuszcz i zanieczyszczenia. Jeśli sprężyna lub drzwiczki są zepsute, powinieneś je wymienić. Na koniec sprawdź uszczelkę wokół dozownika i wymień ją, jeśli jest pęknięta. Okazyjne wcieranie niewielkiej ilości wazeliny wokół uszczelki może przedłużyć jej żywotność.

zmywarka

Niska temperatura wody

Większość cykli zmywarki wymaga do prawidłowego działania wody o temperaturze co najmniej 50°C. Niektóre modele mają wbudowany mechanizm zwiększający ciepło. Jeśli Twoja zmywarka nie posiada takiego udogodnienia, upewnij się, że podgrzewacz wody jest ustawiony na 50 stopni. Możesz też odkręcić kran kuchenny na 30 do 60 sekund przed uruchomieniem zmywarki. Wtedy będziesz mieć pewność, że do urządzenia dostanie się gorąca woda.

Problemy z detergentami

Detergent niskiej jakości może prowadzić do powstawania plam na naczyniach. Podobnie, jeśli płyn nie pasuje do danego typu zmywarki. Powodować problemy może także używanie zbyt dużej ilości detergentu. Upewnij się, że używasz odpowiedniego rodzaju płynu oraz że nie wlewasz go ani za dużo, ani za mało. Jeśli masz problem z twardą wodą, rozważ zainstalowanie specjalnego zmiękczacza wody. Pozwoli Ci on zminimalizować uszkodzenia powstałe w wyniku osadu minerałów.

Problemy z objętością lub ciśnieniem wody

Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie wody może mieć wpływ na urządzenia takie jak zmywarki i pralki. Jeśli zauważyłeś, że ciśnienie w Twoich kranach jest niższe niż normalnie lub wydaje się wahać, możesz potrzebować profesjonalnej pomocy w rozwiązaniu problemu. Skontaktuj się z fachowcem, który oceni sytuację i podejmie decyzję, co należy zrobić.

Uszkodzony zawór wlotowy

Zawór wlotowy umożliwia przepływ wody do zmywarki. Jeśli ostatnio usłyszałeś dźwięk stukania dochodzący z urządzenia podczas jego pracy, prawdopodobnie przyczyną jest właśnie uszkodzony zawór. Sprawdź w instrukcji obsługi informacje o częściach i zamiennikach. Jest to bardziej złożona naprawa, której możesz nie być w stanie wykonać samodzielnie.

Zobacz też: Jak podłączyć zmywarkę do wody?

Co zrobić, gdy zmywarka nie domywa mimo napraw i konserwacji?

Jeśli wykonałeś wszystkie te czynności, a nadal masz niedomyte naczynia, być może nadszedł czas, aby skontaktować się z technikiem serwisowym. Umów się na spotkanie z wykonawcą, który przyjedzie i oceni Twoją zmywarkę. Technik określi, czy konieczna jest prosta naprawa, czy całkowita wymiana.

Jeśli Twoja zmywarka nadal jest na gwarancji, ta powinna pokryć wszystkie koszty wymiany. W przeciwnym razie zapoznaj się z opiniami o lokalnych wykonawcach i zatrudnij jednego, aby ocenić stan swojego urządzenia.

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo