Gdzie wsypać sól do zmywarki? Jak stosować i po co?

po co sól do zmywarki

Jeśli chcesz, aby Twoja zmywarka służyła przez długi czas, ważne jest, aby o nią dbać i utrzymywać ją w dobrym stanie. Jednym ze sposobów na to jest stosowanie soli do zmywarki. Z tego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo używać soli do zmywarki, jakie jest jej działanie i gdzie ją wsypać.

Ludzie często zastanawiają się, ile soli do zmywarki powinni użyć jednorazowo. Może to być mylące, ponieważ zasady nie zawsze są jasne. Ale nie martw się, zebraliśmy najczęstsze pytania i problemy dotyczące soli do zmywarki i odpowiedzieliśmy na nie dla Ciebie. Sprawdź nasz przewodnik.

Zastanawiasz się jaką zmywarkę wybrać do swojej kuchni? W takim razie zobacz nasz ranking dostępny na naszej stronie. Jest to lista najlepszych modeli na rynku.

Dlaczego należy używać soli do zmywarek?

Sól do zmywarek jest dokładnie tym, co możemy przeczytać w jej nazwie – to sól przeznaczona do zmywarek. Nie używaj soli kuchennej, soli koszernej ani niczego innego, co nie jest przeznaczone do mycia w zmywarce. Sól kuchenna może zawierać inne związki, podczas gdy sól do zmywarek przede wszystkim chlorek sodu, który będzie wiązał się z magnezem i wapniem. Teoretycznie sól do zmywarek nadaje się również do zastosowań spożywczych, ale ma większe ziarna, a co najważniejsze – rozpuszcza się powoli. To właśnie powolne rozpuszczanie uchroni Twoją zmywarkę przed zbieraniem się grudek lub innymi problemami związanymi z użyciem niewłaściwej soli. Jeśli w Twoim regionie występuje twarda woda, lokalne sklepy i centra handlowe powinny mieć pod dostatkiem soli do zmywarek.

Sól w zmywarce zapobiega powstawaniu białego nalotu na naczyniach. Działa jako zmiękczacz wody do płukania, usuwając z niej kamień. To właśnie zbyt duża ilość kamienia w wodzie powoduje wspomniany biały osad na szklankach. Zbiornik soli najczęściej można znaleźć na dnie zmywarki – w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz sięgnąć po instrukcję obsługi Twojego modelu. Używaj tylko soli do zmywarek, ponieważ zwykła sól kuchenna nie nadaje się do zmywarki!

Sól do zmywarek przywraca do działania zmiękczacz wody. Woda z kranu zawiera wapno i magnez –ciecz z dużą ilością tych dwóch minerałów jest nazywana również „twardą” wodą. Każda zmywarka zawiera zmiękczacz wody, który usuwa wapno i magnez z wody. Jeśli to się nie uda, na naczyniach zaczną pojawiać się białe plamy. Bez soli zmiękczacz wody po pewnym czasie zostałby zapchany i nie działałby prawidłowo.

Aby uzyskać optymalne rezultaty, należy dostosować dawkę soli do twardości wody w domu. Jeśli tego nie zrobisz, albo użyjesz zbyt dużo soli, albo będziesz mieć problemy z korozją szkła lub białymi plamami na naczyniach. Ilość wapna i magnezu w wodzie zależy od miejsca zamieszkania – musisz zorientować się, jak wygląda sytuacja w Twojej okolicy.

Polecany artykuł: Zmywarka nie domywa naczyń – Przyczyny i rozwiązania

Gdzie powinno się wsypać sól do zmywarki?

Większość zmywarek posiada pojemnik na sól, który znajduje się w pobliżu odpływu. Jeżeli chcemy się tam dostać, powinniśmy zdjąć dolny kosz. W niektórych przypadkach wymagane jest odkręcenie jednego ze śmigieł.

Instrukcja obsługi urządzenia powie nam, gdzie wsypać sól i jak to zrobić. Ważne jest, abyśmy wsypali sól zanim uruchomimy jakiekolwiek programy zmywania. Sól nie jest akcesorium fabrycznym, dlatego będziemy musieli użyć lejka, który ułatwi nam umieszczenie jej wewnątrz urządzenia.

Ikony na panelu każdego modelu informują nas, kiedy nie mamy wystarczającej ilości soli lub nabłyszczacza. Jeśli jedna z nich, lub obie, jest włączona, oznacza to, że coś się kończy. Wówczas trzeba będzie ponownie dosypać soli. Ilość, jaką trzeba wsypać, będzie zależała od tego, ile soli zostało. Wsypuj, aż lampka kontrolna zgaśnie.

Sprawdź również: Jak podłączyć zmywarkę do odpływu?

Ile i jak często stosować sól do zmywarki?

Dodawanie soli do zmywarki jest bardzo ważne. Przed pierwszym użyciem zmywarki, w zależności od marki i producenta, dodajemy od jednego do około dwóch kilogramów soli. Robimy to wsypując ją przez specjalny lejek dołączony do zmywarki. Nie trzeba jednak napełniać pojemnika do końca.

Powinieneś wsypać sól do zmywarki, aż jej poziom znajdzie się tuż poniżej pojemnika. Możesz zlecić to profesjonaliście lub zrobić to samodzielnie. Po miesiącu trzeba będzie ponownie uzupełnić sól. Wskaźnikiem, który pokaże, kiedy zmywarka potrzebuje więcej soli, będzie zapalająca się lampka. W przypadku przyszłych uzupełnień, dodaj 1 kg soli do zmywarki.

Zobacz: Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera tabletki?

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo