Jak podłączyć głośnik Bluetooth do laptopa? Poradnik

Jak podłączyć głośnik bluetooth

Niedawno kupiłeś sobie nowy głośnik Bluetooth i zastanawiasz się, jak podłączyć go do laptopa? To nic trudnego! Większość współczesnych komputerów mobilnych wyposażono w ten moduł, dzięki czemu cały proces powinien przebiec bez większych kłopotów.

Jeżeli nie wybrałeś jeszcze swojego głośnika, koniecznie sprawdź nasz ranking głośników bluetooth. Zestawienie zostało przygotowane przez nasz redakcyjny zespół ekspertów i na pewno pomoże Ci wybrać odpowiedni sprzęt.

Czy Twój komputer ma wbudowany moduł Bluetooth?

Większość współczesnych laptopów posiada własny odbiornik Bluetooth, dzięki czemu parowanie go z innymi urządzeniami odbywa się niemal automatycznie. Co jednak jeśli posiadasz starszy model przenośnego komputera lub Bluetooth jest zwyczajnie zepsuty? W takiej sytuacji musisz zaopatrzyć się w specjalny odbiornik, który najczęściej podłącza się pod wejście USB. W ten sposób sparujesz dowolny sprzęt z każdym komputerem – nawet jednostkami stacjonarnymi.

Łączenie głośnika Bluetooth z laptopem – krok po kroku

  1. Otwórz systemową aplikację Ustawienia i wybierz zakładkę Urządzenia.
  2. W menu Urządzenia kliknij zakładkę Bluetooth po lewej stronie i upewnij się, że moduł jest włączony.
  3. Włącz głośnik Bluetooth i przełącz go w tryb parowania. Krok ten może różnić się w zależności od producenta urządzenia. Najlepiej sprawdź instrukcję obsługi głośnika Bluetooth – powinieneś znaleźć tam wszystkie niezbędne informacje. Większość akcesoriów będzie miała dedykowany przycisk parowania.
  4. W trybie parowania wróć do menu Bluetooth na komputerze i poczekaj, aż głośnik pojawi się na liście wykrytych urządzeń.
  5. Wybierz urządzenie, a następnie kliknij opcję Paruj. W przypadku niektórych urządzeń będziesz musiał dodatkowo wprowadzić numer PIN, aby zakończyć proces parowania, jednak nie zawsze jest to konieczne.
  6. Po podłączeniu cały dźwięk systemu Windows powinien zostać przekierowany na głośnik Bluetooth.
głośnik bluetooth

Mój głośnik nie działa

Jeśli coś poszło nie tak i głośnik nie odtwarza dźwięku, kliknij lewym przyciskiem ikonę głośności w prawym dolnym rogu systemu i wybierz odpowiednie urządzenie. Możesz to zrobić także naciskając prawy przycisk myszy i otwierając ustawienia dźwięków.

Pamiętaj, że niektóre aplikacje mogą wymagać ponownego uruchomienia, by wprowadzić zmiany. Dzieje się tak w przypadku części gier i np. serwisu Spotify.

Twoje urządzenia Bluetooth mogą nie być w stanie nawiązać połączenia, jeśli są poza zasięgiem lub nie są w trybie parowania. Gdy problem nie ustępuje, spróbuj zresetować akcesoria lub sprawić, by „zapomniały” połączenie.

Czasem zdarza się też, że głośnik – mimo tego, że jest podłączony – nie działa. Może być to spowodowane słabą siecią Bluetooth. W takiej sytuacji uruchom ponownie głośnik, a następnie jeszcze raz sparuj go z komputerem.

Sprawdź również nasze inne artykuły:

Jak działa głośnik Bluetooth?

Głośniki Bluetooth, a także każde inne urządzenie obsługujące technologię Bluetooth, wykorzystują fale radiowe krótkiego zasięgu do łączenia się i komunikowania ze sobą. Działa to w ten sam sposób, w jaki głośniki łączą się z domowym systemem audio za pomocą kabli, ale zamiast nich korzystają z fal radiowych. W obu przypadkach polega to na strumieniowym przesyłaniu danych do głośników, co jest możliwe za pośrednictwem kabla, Bluetooth lub Wi-Fi.

Bluetooth wykorzystuje tę samą częstotliwość 2,4 GHz co sieci Wi-Fi i tworzy sieć o promieniu około 10 metrów, która jest w stanie połączyć i obsługiwać do ośmiu urządzeń jednocześnie.

Gdy już wiesz, jak podłączyć głośnik Bluetooth do laptopa z systemem Windows 10, możesz utworzyć domową lub biurową sieć.

Największą zaletą urządzeń mobilnych, takich jak głośniki Bluetooth, jest wygoda. Poza tym mogą one działać przez długie godziny bez rozładowywania baterii i komputerów, do których są podłączone.

Zalety i ograniczenia głośników Bluetooth

Bluetooth to prosta w obsłudze technologia, a połączenie dwóch urządzeń lub sparowanie ich zajmuje kilka sekund. Zasięg Bluetooth wynosi wspomniane już 10 metrów. W zupełności wystarczy to do większości operacji wykonywanych w sieci – przesyłania strumieniowego muzyki lub wideo, drukowania dokumentów lub sterowania inteligentnymi czujnikami. Pamiętaj, że ściany, podłogi lub sufity mogą zmniejszać zasięg sieci, ale dotyczy to każdej technologii bezprzewodowej.

Bluetooth jest uważany za bezpieczniejszy niż przeciętne połączenie Wi-Fi, ponieważ tego typu sieci często zmieniają częstotliwości, co utrudnia nieautoryzowane wejścia. Urządzenia Bluetooth szyfrują swoje połączenia, co zapewnia kolejną warstwę bezpieczeństwa.

Czasami możesz napotkać trudności z parowaniem urządzeń Bluetooth od nieznanych producentów, ale jeśli wiesz, jak prawidłowo podłączyć głośniki Bluetooth do laptopa z systemem Windows 10, nie powinno być to żadnym problemem.

Podłącz dowolne urządzenie do laptopa

Gdy już wiesz, jak podłączyć głośnik Bluetooth do laptopa, możesz użyć tej samej procedury, by sparować komputer z dowolnym urządzeniem. Upewnij się, że laptop może być wykryty przez inne urządzenia. By uniknąć ewentualnych problemów, zawsze miej zainstalowane najnowsze sterowniki.

Ponadto regularnie sprawdzaj listę połączeń Bluetooth – być może są na niej nieproszeni goście. Usuń wszelkie nierozpoznane połączenia, niezależnie od tego, czy jest to głośnik, czy inne urządzenie Bluetooth.

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo