Jak podłączyć pralkę? Kompleksowy poradnik krok po kroku

jak podłączyć pralkę

Montaż pralki nie należy do trudnych czynności. Jeśli masz odpowiednią instalację wodociągową, musisz jedynie podłączyć przewody energetyczne, zapewnić jej dopływ wody i odpowiednio wypoziomować urządzenie. Nawet gdy nie masz jeszcze dostępu do wodociągów, w wielu przypadkach możesz po prostu podłączyć pralkę do innego urządzenia, np. zlewozmywaka.

A może jeszcze nie wybrałeś/aś swojej idealnej pralki? W takiej sytuacji polecamy nasz ranking pralek, który z pewnością pomoże ci wybrać idealny sprzęt. Równocześnie polecamy nasz ranking suszarek do prania, jeśli szukasz wielozadaniowego urządzenia.

Jak podłączyć pralkę? W tym artykule poprowadzimy Cię przez proces instalacji, który jest podobny w przypadku większości sprzętów.

1. Wymontuj starą pralkę

Zanim zaczniesz instalować nową pralkę, musisz zrobić dla niej miejsce. W tym celu powinieneś pozbyć się starego urządzenia. Jak zrobić to szybko i skutecznie? W pierwszej kolejności sprawdź bęben i upewnij się, że jest on pusty. Następnie wyłącz pralkę, odłącz ją od prądu i odsuń od ściany. W ten sposób uzyskasz dostęp do wszystkich zaworów, które odprowadzają wodę.

Zanim zabierzesz się za zakręcanie zaworów, przygotuj sobie ścierkę lub miskę. Unikniesz w ten sposób ewentualnych przecieków wody na podłogę. Czasem możesz potrzebować narzędzi do rozmontowania pralki, dlatego również przygotuj je zawczasu. Sam wąż odpływowy wystarczy wyciągnąć ze ściany lub podłogi.

Pralki zazwyczaj są duże i ciężkie, dlatego przeniesienie ich z miejsca na miejsce nie zawsze jest łatwym zadaniem. Dobrze, jeśli znajdziesz sobie kogoś do pomocy – takie usługi może oferować sklep lub serwis w Twojej okolicy.

Sprawdź również: Czy mata antywibracyjna pod pralkę jest przydatna?

2. Przygotuj nową pralkę

Zanim zabierzesz się do pracy, dokładnie zmierz pralkę i ilość dostępnego miejsca. Wtedy będziesz mieć pewność, że nowe urządzenie zmieści się w przeznaczonym dla niego miejscu. Nie zapomnij też o pomiarach szerokości i wysokości drzwi – pralkę trzeba przecież wnieść do pomieszczenia. Jeśli dostępna powierzchnia jest niewielka, warto rozważyć zakup pralko-szuszarki. Urządzenie 2 w 1 to doskonały sposób na to, by zaoszczędzić cenne miejsce.

Upewnij się też, że miejsce, w którym stawiasz pralkę, ma płaską i twardą powierzchnię. Ważny jest też łatwy dostęp do źródeł zarówno ciepłej, jak i zimnej wody oraz gniazdka elektrycznego. Jeśli stawiasz nową pralkę w miejscu starej, wszystko powinno być już przygotowane. Pralki często są zabezpieczane specjalnymi śrubami mocującymi na każdym z czterech rogów. Zapobiega to przemieszczaniu się bębna podczas jego transportu, przed użyciem należy jednak je odkręcić.

W zestawie z niektórymi modelami otrzymasz specjalny klucz, który pozwala Ci zrobić to szybko i sprawnie. Jeśli jednak go nie ma, sprawdzi się również domowy klucz nastawny lub zwykłe kombinerki. Jeśli na pralce pozostały jeszcze jakieś elementy opakowaniowe, teraz jest czas na to, by je usunąć.

podłączanie pralki

3. Podłącz węże doprowadzające wodę

Każda nowa pralka powinna być wyposażona w specjalne węże, których celem jest doprowadzanie wody. Jeśli nie dołączono ich w osobnym opakowaniu, sprawdź, czy nie ma ich w bębnie maszyny. Samo podłączanie węży nie powinno sprawić Ci większych problemów. W większości przypadków nie będziesz do tego potrzebował nawet specjalnych narzędzi – wystarczy dokręcić je ręcznie.

Węże zazwyczaj przykręca się do złączy z tyłu pralki. Powinno się na nich znaleźć specjalne oznaczenie, z którego dowiesz się, czy dany wąż przeznaczony jest do ciepłej, czy zimnej wody. Zawsze upewnij się, czy instalujesz go w odpowiednim złączu. Jeśli któryś z węży jest za krótki, nie próbuj ich rozciągać – może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Zamiast tego zamów dłuższe węże zamienne.

Polecany artykuł: Jak zlikwidować brzydki zapach z pralki?

4. Zamontuj wąż odpływowy

Wąż spustowy musi być podłączony z jednej strony do pralki, a z drugiej do rury lub pobliskiego zlewu. W tym drugim przypadku powinieneś dodatkowo zamocować specjalną plastikową prowadnicę. Dzięki niej wąż zawsze będzie zgięty w odpowiedni sposób. Większość nowych pralek dostarcza się razem z prowadnicą, ale możesz ją także kupić osobno.

Jeśli posiadasz instalację wodociągową, sytuacja jest jeszcze prostsza. Wystarczy, że podłączysz węża do rury w pobliżu zaworów doprowadzających wodę. Może być ona wbudowana w powierzchnię ściany lub wystawać przez jej otwór. Jeśli wąż odpływowy nie sięga do rury, konieczne będzie kupno przedłużonego egzemplarza.

Czas na włączenie zaworów i sprawdzenie, czy nie powstają żadne wycieki. Gdy tylko zauważysz, że w którymś miejscu kapie woda, dokręć węże nieco bardziej. Pamiętaj jednak, żeby nie zrobić tego zbyt mocno – możesz wtedy uszkodzić całą pralkę lub któryś z jej elementów.

5. Wypoziomuj pralkę

Ostatnim etapem podłączania pralki jest jej odpowiednie wypoziomowanie. Pozwala to zapobiec uderzeniom i przesuwaniu się urządzenia podczas intensywnego prania.

Umieść na pralce poziomicę, a następnie – przy pomocy regulowanych nóżek – wypoziomuj ją zgodnie z zaleceniami producenta. Sprawdź, w jakiej pozycji znajduje się pralką, podkładając pod nią np. kartonową podkładkę. Jeśli zrobisz to z każdej strony, upewnij się, że pralka jest odpowiednio wypoziomowana ze wszystkich stron.

Wszystko poszło zgodnie z planem? Prąd i woda podłączone, a urządzenie wypoziomowane? Możesz nastawić swoje pierwsze pranie!

Jeśli masz sprawną instalację wodociągową, instalacja pralki to szybkie i łatwe zadanie. Jeśli robisz wszystko krok po kroku, nie powinno Ci to zająć dłużej, niż kilkanaście minut. Wiedza na temat tego, jak podłączyć pralkę, przydaje się w momencie, gdy nie ma w okolicy żadnego fachowca. Nawet gdy nie masz dostępu do wodociągów, możesz podłączyć urządzenie do innego źródła wody, np. zlewu.

Przeczytaj też: Gdzie się sypie proszek do pralki?

Poszczególne modele mogą się od siebie różnić, dlatego przed montażem warto zapoznać się z instrukcją producenta.

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo