Jak podłączyć zmywarkę? Montaż zmywarki krok po kroku

jak podłączyć zmywarkę

Jeśli kupujesz nową zmywarkę w profesjonalnym sklepie RTV AGD, często oferuje on również usługę podłączenia nowego sprzętu. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które pozwala Ci zaoszczędzić czas. Gdy jednak zamawiasz zmywarkę online lub kupujesz ją w większym sklepie, obowiązek instalacji zazwyczaj spada na Ciebie. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jak podłączyć zmywarkę? Podpowiadamy!

Ponadto jeżeli jeszcze nie wybrałeś swojej zmywarki to polecamy nasz ranking, który przedstawia najlepsze zmywarki w danej kategorii cenowej. Propozycje zostały wybrane przez ekspertów z naszego portalu.

Podłączenie zmywarki do instalacji wodnej – Instrukcja krok po kroku

Zmywarka to nie tylko oszczędność czasu i energii, ale także uroczy dodatek do kuchennych urządzeń do zabudowy. Jej montaż jest naprawdę łatwy. Wystarczy tylko przestrzegać kilku wytycznych. Jeżeli chciałbyś zamontować zmywarkę, skorzystaj z poniższej instrukcji.

Odłącz starą zmywarkę

Zanim zabierzesz się za montaż nowego urządzenia, dobrze jest odłączyć poprzedni model. W tym celu odetnij dopływ prądu i wody przy pomocy zaworów i automatycznych wyłączników.

Następnie użyj śrubokręta, by zdjąć przedni panel dostępu. Odłącz wszystkie kable i przewody doprowadzające, ręcznie lub przy pomocy klucza. Może zdarzyć się, że ze starej zmywarki zacznie wyciekać woda, w związku z czym warto postawić pod nią niewielką miskę.

Gdy już odepniesz wszystkie przewody, wykręć mocujące śruby ze wsporników. Podłóż ręcznik lub ścierkę pod zmywarkę, by zapobiec ewentualnym uszkodzeniom podłogi, a następnie zacznij wysuwać ją na zewnątrz.

Wynieś urządzenie w miejsce, w którym nie będzie przeszkadzać i w razie potrzeby uporządkuj pozostałości po kablach i rurach. Powinieneś zadbać o to, by montaż nowej zmywarki przebiegał jak najbardziej bezproblemowo, a do tego potrzebny jest porządek w miejscu pracy.

Sprawdź również: Dlaczego zmywarka nie domywa szklanek?

Podłącz przewód elektryczny

Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie do podłączenia urządzenia do źródła prądu. W wielu modelach odpowiednie kable i wtyczki znajdują się za panelem dostępu i/lub w dolnej części zmywarki. Możesz podłączyć sprzęt kładąc się na podłodze, nie będzie to jednak zbyt wygodne rozwiązanie. Znacznie lepiej jest oprzeć urządzenie na tylnej ścianie, zdjąć panel i dopiero wtedy zająć się podłączaniem.

Najpierw zdejmij dolny panel dostępu w zmywarce i znajdź złączki, które odpowiadają za podłączenie prądu. W niektórych modelach trzeba samodzielnie wywiercić otwory dostępowe. To jednak domena starszych zmywarek – we współczesnym sprzęcie zdarza się to stosunkowo rzadko.

Gdy zdejmiesz pokrywę z obudowy, czas włożyć do niej przewód zasilający. Czeka Cię odrobina łączenia przewodów, co jednak nie powinno być trudne. Odpowiednie kable i wejścia najczęściej oznacza się odpowiednimi kolorami, w związku z czym montaż jest prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

W przypadku niektórych zmywarek kolejność lub cały proces może przebiegać nieco inaczej. Jeśli stanąłeś w martwym punkcie, skorzystaj z instrukcji obsługi. Powinieneś znaleźć tam podstawowe informacje na temat tego, jak podłączyć dany model do prądu.

Polecany artykuł: Dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki?

zmywarka od środka

Podłącz zmywarkę do wody

W zestawie powinien znaleźć się też specjalny przewód, który pozwoli podłączyć zmywarkę do źródła wody. Znajdź odpowiednią złączkę na zaworze, a następnie nałóż na gwinty niewielką ilość środka do łączenia rur. Gdy już połączysz obydwa elementy ze sobą, dokręć całość ręcznie lub przy pomocy specjalnych narzędzi.

Wodę do zmywarki najczęściej doprowadza się przez specjalną stalową rurkę, którą także musisz dokręcić do samego urządzenia. Uważaj, by nie zrobić tego zbyt mocno, gdyż może to uszkodzić sprzęt.

Niektóre zmywarki można podłączyć do źródła cieplejszej wody. Pozwala to zaoszczędzić czas i energię, jakiej urządzenie potrzebuje do każdorazowego podgrzewania cieczy. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, czy Twój model na to pozwala. Informacje na ten temat powinieneś znaleźć w każdej instrukcji obsługi.

Przeczytaj również: Po co się używa soli do zmywarki?

Ustaw zmywarkę

Postaw zmywarkę w pionie i przesuń ją w miejsce pod blatem kuchennym. Wprowadź przewód zasilający, rurkę doprowadzającą wodę i wąż przez otwory w bocznej ścianie. Wyrównaj urządzenie tak, by nie wystawało poza blat, lecz nie wpychaj go zbyt głęboko – zmywarka powinna stać przynajmniej w niewielkim odstępie od ściany.

Wykorzystaj regulowane nóżki, by podnieść i wypoziomować sprzęt zgodnie z zaleceniem producenta. W razie potrzeby możesz je odkręcić i podnieść zmywarkę na wysokość blatu – tak będzie wygodniej.

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo