Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu

Odpowiedni poziom wilgotności w domu ma duże znaczenie dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Zbyt suche powietrze działa drażniąco na zatoki i zabija rośliny doniczkowe. Z drugiej strony zbyt wysoki poziom wilgotności stwarza ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów. Jak sprawdzić, czy powietrze w Twoim domu jest dobrze nawilżone?

Najlepszym oraz najbardziej sprawdzonym sposobem na sprawdzenie wilgotności powietrza będzie zakup nawilżacza powietrza. Stworzony przez nas ranking pomoże Ci wybrać odpowiedni model oraz odpowie na nurtujące was pytania.

Zaopatrz się w higrometr

Jednym z najłatwiejszych sposobów sprawdzenia poziomu wilgotności w domu jest zakup higrometru i zamontowanie go w dowolnym pomieszczeniu. Możesz zamówić je przez internet lub udać się w tym celu do jednego z lokalnych sklepów z elektroniką.

Masz już higrometr? Umieść je w każdym pokoju, który chcesz sprawdzić i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Jeśli zrobisz wszystko prawidłowo, urządzenie pokaże poziom wilgotności w twoim domu w formacie procentowym. W większości mieszkań jej idealny poziom to:

  • zimą: poniżej 60%;
  • latem: 25% do 40%.

Sprawdź naturalne objawy

Nie zamierzasz w najbliższym czasie kupować higrometru? Możesz sprawdzić, czy w Twoim domu pojawiają się jakiekolwiek oznaki niewłaściwego poziomu wilgotności.

Na przykład, jeśli w wyniku dotknięcia metalowej klamki kopie Cię prąd, Twoje ubrania często się elektryzują, a rano budzisz się z suchym gardłem, poziom wilgoci w Twoim mieszkaniu prawdopodobnie jest zbyt niski. Taki stan rzeczy negatywnie odbija się też na roślinach doniczkowych, niezależnie od tego, jak często je podlewasz.

Z drugiej strony, jeśli na wewnętrznej stronie okien pojawia się skroplona woda, oznacza to, że wilgotność w pomieszczeniu może być zbyt wysoka. Inne objawy wilgotnego powietrza to zapach pleśni w całym domu i szybsze psucie się produktów (szczególnie pieczywa).

Zrównoważ poziom wilgoci w swoim domu!

Jeśli wilgoć w Twoim domu jest zbyt wysoka lub zbyt niska, postaraj się jak najszybciej wyrównać jej poziom. W tym celu możesz skorzystać z prowizorycznych metod, które – być może – na jakiś czas poprawią jakość powietrza w Twoim domu. Zależy Ci na czasie i efektywności? Zamów nawilżacz lub osuszacz powietrza!

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo