Jaka odległość zachować od monitora?

jaka odleglosc od monitora

Odkąd tylko pojawiły się monitory, zastanawiano się nad tym, w jakiej odległości od nich powinniśmy się znajdować. Z biegiem czasu opracowano kilka wzorów określania, w jakiej odległości od ekranu najlepiej usiąść. Na przykład w przypadku monitora 1080p o współczynniku proporcji 16: 9 zaleca się obliczenie odległości od wyświetlacza i podzielenie jej przez 1,6, aby określić rozmiar największego monitora, jakiego można użyć. Kto by jednak to robił? Prawidłowa odległość to punkt, w którym nie widzi się pojedynczych pikseli, więc duży wpływ ma na nią również – między innymi – rozdzielczość wyświetlacza.

W wyborze świetnego sprzętu pomoże Ci nasz ranking monitorów, który przygotowaliśmy po wielu konsultacjach w tej dziedzinie.

Najprostszą odpowiedzią jest odsunięcie się od ekranu na długość ramienia. Taką poradę znajdziemy na większości forów i jest to dobry wybór, jeśli mówimy o standardowych wyświetlaczach. Rozmiar przeciętnego monitora z czasem jednak staje się coraz większy, a teraz musimy poradzić sobie również z bardzo szerokimi proporcjami. Jak więc najlepiej wybrać odległość, w której będziemy siedzieć od monitora? Jeśli nie posiadasz ekranu o rozdzielczości 4K, najlepszym wyborem będzie – jak już wspominaliśmy – odsunięcie się od niego na długość wyprostowanego ramienia.

Sprawdź nasze inne artykuły:

Jak nasze oko radzi sobie z odległością od monitora?

Oko ludzkie ma swoje ograniczenia. Odległości podane w tabelach ostrości wzroku określają punkt, poza którym oko ludzkie ze wzrokiem 20/20 nie jest w stanie rozróżnić niektórych szczegółów na obrazie, więc stapiają się one z sąsiednimi. Wzrok 20/20 to termin używany do wyrażenia normalnej ostrości wzroku mierzonej z odległości 20 stóp (około 6 metrów) – wskazuje on, na ile klarownie widzimy na odległość. Pamiętaj, że posiadanie wzroku 20/20 niekoniecznie oznacza, że ​​masz doskonały wzrok.

W Internecie dostępnych jest kilka narzędzi do testowania ostrości wzroku. Odległość od monitora należy zmniejszyć, jeśli ostrość wzroku jest gorsza niż 20/20. Jak być może zauważyłeś, nawet producenci rzadko podają uniwersalną odległość od monitora, która byłaby taka sama dla każdego. Nie ma tu jednej wartości, która sprawdzi się w świetnie w każdym przypadku, ponieważ nie zależy tylko od monitora, ale także od naszych oczu i tego, jakie zadanie wykonujemy.

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo