Czym się różni klawiatura mechaniczna od membranowej?

klawiatura mechaniczna

Istnieją dwa podstawowe typy klawiatur – klawiatury membranowe i klawiatury mechaniczne. Decyzja, który typ jest dla Ciebie odpowiedni, zależy od kilku czynników. W końcu możesz spędzić niezliczone godziny i pieniądze na szukaniu najlepszych części do komputera – warto pomyśleć o tym, czego potrzebujesz jeszcze przed zakupem! Jakie są kluczowe różnice między klawiaturami membranowymi i mechanicznymi?

Polecamy przeczytać nasz artykuł – ranking klawiatur mechanicznych, w którym wyjaśniamy jaką klawiaturę warto wybrać.

Przede wszystkim te pierwsze są bardzo powszechne. W klawiaturach membranowych cienka – jak sama nazwa wskazuje – membrana naciska na warstwę obwodu, która rejestruje naciśnięty klawisz. Są lżejsze, bardziej przenośne, tańsze i cichsze niż ich mechaniczne odpowiedniki. Kluczowe wady klawiatur membranowych obejmują mniejszy komfort podczas pisania, krótszą żywotność, a także trudniejsze czyszczenie i brak możliwości używania kilku przycisków na raz (Key Rollover). Membranowa klawiatura może zarejestrować tylko jedno naciśnięcie klawisza w danej chwili. Oznacza to, że może zdarzyć się sytuacja, w której naciśnięty klawisz nie zadziała tak, jak powinien. Niezależnie od tego, czy grasz, czy piszesz, może to być irytujące.

Sprawdź nasze artykuły:

Zalety klawiatur mechanicznych

Klawiatury mechaniczne wyróżniają się wyraźniejszym wyczuciem klawiszy. Są one znacznie bardziej responsywne i szybciej reagują na działania użytkownika. Podczas gdy nasadka klawisza membranowego naciska na cienką warstwę membrany, klawiatura mechaniczna zamiast tego ma przełączniki sprężynowe. Rejestrują one naciśnięty klawisz – często z wyraźnym kliknięciem, unikalnym dla klawiatur mechanicznych. Dodatkową zaletą jest zastosowanie przełączników sprężynowych – mają one wiele zalet. Inną kluczową różnicą między klawiaturami mechanicznymi i membranowymi jest personalizacja. Klawiatury mechaniczne pozwalają dosłownie zmienić klawisze na inne, w ten sposób radykalnie zmieniając wygląd i styl klawiatury. W Internecie nie brakuje klawiszy, co oznacza, że ​​możliwość dostosowania pozwala skonfigurować Twoje akcesorium dokładnie tak, jak to sobie wymarzyłeś.

Jak widać, obie formy klawiatur mają swoje zalety. Kiedy udajesz się do lokalnego sklepu komputerowego, warto dokładnie rozważyć różnice między klawiaturami mechanicznymi i membranowymi. Upewnij się, że wybrany sprzęt będzie Ci dobrze służył i pozwoli na efektywną pracę lub rozrywkę.

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo