Mata antywibracyjna pod pralkę – Czy warto ją kupić?

Mata antywibracyjna pod pralkę - Czy warto kupić

Hałas, który wytwarza pralka może być naprawdę denerwujący i nieprzyjemny. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w matę antywibracyjną. Wytłumi ona dźwięk pralki, a także powstrzyma ją od wibracji. Warto wiedzieć, jak działają takie maty, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz która jest najlepsza dla Ciebie.

Co ciekawe takie podkładki świetnie sprawdzą się zarówno w pralkach jak i suszarkach. Jeśli chcemy zmniejszyć hałas tych urządzeń to koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w to akcesorium.

Czym jest mata antywibracyjna?

Mata antywibracyjna do pralki i suszarki to rodzaj materiału, który umieszcza się pod urządzeniem, aby pomóc zmniejszyć ilość wibracji i hałasu, które wytwarza ta maszyna. Te maty mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak guma lub pianka, i są zwykle zaprojektowane tak, aby były łatwe w instalacji, dzięki czemu można je stosować z każdym typem pralki. Choć nie wyeliminują one całkowicie wszystkich wibracji i hałasu, mogą być pomocnym sposobem na zmniejszenie ogólnego poziomu hałasu w domu.

Jeśli chodzi o wymiary mat, to zazwyczaj ich grubość wynosi od 10 do 20 mm. Powinniśmy wziąć to pod uwagę, zwłaszcza w sytuacji, gdy nasze agd jest zabudowane. W końcu montaż podkładki podniesie nasz sprzęt o jej grubość.

Sprawdź również: Jak usunąć brzydki zapach z pralki?

Czy podkładka antywibracyjna i mata antypoślizgowa pod pralkę to to samo? Pamiętajmy, że maty gumowe lub kauczukowe mają również właściwości antypoślizgowe. Dlatego często można spotkać się z określeniem „mata antypoślizgowa” używanym w odniesieniu do mat pod pralkami. Takie nazewnictwo jest spowodowane tym, że faktycznie takie maty zapobiegają poruszaniu się pralki.

Mata wygłuszająca pod pralkę — zalety i wady

Są rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoja nowa pralka lub pralko-suszarka była cichsza i mniej wibrująca. Jedną z nich jest zaopatrzenie się w specjalną matę antywibracyjną. Jest to podkładka o grubości kilku centymetrów, wykonana z różnych materiałów, które pomagają utrzymać stabilność sprzętu i zminimalizować hałas i wibracje, które wytwarza.

Istnieją dwa rodzaje mat: gumowe i z pianki absorbującej wstrząsy. Gumowe maty są twarde i grube, co pomaga utrzymać pralkę w bezruchu. Maty piankowe są bardziej miękkie, ale działają tak samo dobrze jak maty gumowe.

Można wyróżnić kilka korzyści z używania podkładki antywibracyjnej pod pralkę. Przede wszystkim zmniejszy ona poziom hałasu, który wytwarza pralka. To może być niezwykle ważne – zwłaszcza jeśli masz małe dzieci w domu lub domowników nielubiących hałasu. Dodatkowo, mata ochronna pod pralkę może również pomóc przedłużyć żywotność urządzenia, pochłaniając niektóre z wibracji, które wytwarza ona podczas pracy. Dzięki temu utrzymasz sprawnie działającą pralkę przez wiele lat.

Przeczytaj też: Jak podłączyć pralkę? Kompleksowy poradnik

Pamiętajmy również, że taka podkładka pod pralkę chroni również podłogę przed zarysowaniem lub uszkodzeniem. Jest to ważne, ponieważ może uchronić Twoje płytki przed zniszczeniem, co może być kosztowne do naprawienia.

Maty antywibracyjne nie są zbyt drogie. Dobrej jakości można kupić już za około 70 złotych. Jest to niewielka cena za wszystkie zalety, które posiadają.

Największą z wad mat jest to, że mogą one nie wyglądać zbyt ładnie. Zazwyczaj użytkownicy narzekają na czarną podkładkę, która wystaje spod pralki. Jednak, gdy odpowiednio ją przytniemy i umieścimy, może stać się ona niemal niewidoczna.

Mata antywibracyjna pod pralkę

Wpływ maty antywibracyjnej na redukcję hałasu

Podczas wirowania ubrań w pralce zawsze występują pewne wibracje i hałas, nawet w urządzeniach wysokiej klasy. Co więcej jest to całkowicie normalne i uzasadnione. Jeśli jednak wibracje stają się zbyt silne, mogą być uciążliwe i niekomfortowe.

Istnieje kilka powodów, dla których Twoja pralka może hałasować. Jednym z powszechnych powodów jest to, że maszyna nie jest prawidłowo wypoziomowana. Można to naprawić, regulując nogi pralki. Nie powinno to zająć więcej niż 15 minut, a wszystko czego potrzebujesz to poziomica.

Kolejnym z możliwych powodów hałasu Twojej pralki są zużyte lub uszkodzone łożyska. Zazwyczaj jest to ogromny problem, ponieważ nie wszystkie pralki mają możliwość wymiany tego elementu. Często w takim przypadku trzeba wymienić bęben lub zakupić nową pralkę, co często wydaje się bardziej opłacalne.

Warto wiedzieć, że mata antywibracyjna nie sprawdzi się w powyższych rozwiązaniach. Jeśli Twoje urządzenie nie jest odpowiednio ustawione lub ma uszkodzone elementy, to należy pierw rozwiązać te problemy. Jeśli natomiast już zostało to wykonane, a pralka lub suszarka nadal hałasuje to wtedy warto wypróbować podkładkę antywibracyjną.

Polecany artykuł: Sprawdź gdzie wsypać proszek do pralki

Czy wartko kupić matę antywibracyjną?

Maty antywibracyjne to proste, skuteczne rozwiązanie wielu powszechnych problemów z pralkami. Dzięki nim można powstrzymać drgania i hałasowanie urządzenia. Są niewielkim kosztem, więc często są ekonomicznie uzasadnione. Naszym zdaniem zdecydowanie warto kupić taką podkładkę. Jeśli jednak pralka nadal wytwarza zbyt dużo hałasu lub wibracji, może wymagać naprawy lub wizyty w serwisie.

Jak podłożyć i zamontować podkładkę pod pralkę lub suszarkę?

W przypadku zakupu maty antywibracyjnej należy pamiętać o odpowiednim podłożeniu podkładki pod nóżki. Odpowiedni montaż powinien nam pomóc w przemieszczaniu się pralki. Na szczęście sam proces montażu tego akcesorium jest naprawdę prosty i każda osoba sobie z tym poradzi.

Wystarczy, że umieścimy matę pod urządzeniem. Popularnym rozwiązaniem jest zostawienie trochę maty po bokach urządzenia, tak aby mieć pewność, że w przypadku dużych wibracji, pralka się z niej nie zsunie.

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo