OLED czy QLED? Który telewizor jest lepszy i dlaczego?

qled czy oled

Telewizory OLED i QLED to dwa najpopularniejsze typy telewizorów 4K dostępne obecnie na rynku. Są one również drogie, ale zapewniają fantastyczne wrażenia podczas oglądania. Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie zastanawiasz się, który telewizor jest lepszy: OLED czy QLED. Odpowiedź na to pytanie zależy od Twoich osobistych potrzeb i cech. Jednak ogólnie rzecz biorąc, telewizory OLED mają znacznie wyższy współczynnik kontrastu niż telewizory QLED. Ten artykuł zawiera informacje o różnicach między tymi dwiema technologiami, ich zaletach i wadach, a także zalecenia dotyczące wyboru odpowiedniego dla Ciebie telewizora.

Szukasz najlepszych telewizorów? Koniecznie sprawdź ten ranking telewizorów 55 cali, który wskaże Ci najlepsze modele na rynku. To prawdziwe kompendium wiedzy dla każdego, kto zastanawia się jaki telewizor wybrać.

Co to jest telewizor OLED?

OLED to skrót od angielskiego terminu organic light-emitting diode (organiczna dioda elektroluminescencyjna). Jest to technologia telewizyjna typu 1. Telewizory OLED to najlepsze, co można kupić. Chociaż ich cena jest wyższa niż telewizorów QLED i LED-LCD, są one bardziej energooszczędne i oferują lepszy współczynnik kontrastu niż jakikolwiek inny typ telewizora. Nic dziwnego, że telewizory OLED mają za sobą ponad dekadę doświadczeń i przez wielu są uważane za najlepsze telewizory 4K, jakie można kupić. Telewizor OLED to technologia telewizji cyfrowej. W przeciwieństwie do telewizorów LED-LCD i plazmowych, modele oparte na technologii OLED nie wykorzystują podświetlenia. Zamiast tego wykorzystują cienkie panele OLED do generowania wszystkich kolorów i obrazów widocznych na ekranie. Oznacza to, że są one cieńsze, lżejsze i bardziej energooszczędne niż jakikolwiek inny typ telewizora.

Czym jest QLED TV?

QLED to skrót od quantum-dots LED. Telewizory QLED są oparte na technologii zwanej kropkami kwantowymi. Kropki kwantowe to nanomateriały używane do tworzenia diod LED o szerokiej gamie kolorów. Kiedy patrzysz na telewizor QLED, widzisz miliony maleńkich diod LED, które łączą się, aby stworzyć obrazy i kolory widoczne na ekranie. Telewizory QLED mają doskonałą jakość obrazu, ale są też niezwykle energooszczędne. W przeciwieństwie do telewizorów OLED, telewizory QLED same nie wytwarzają światła. Zamiast tego używają podświetlenia do podświetlenia tranzystora cienkowarstwowego (TFT), który służy do tworzenia obrazów i kolorów widocznych na ekranie. Telewizory QLED to doskonały wybór dla osób, które oglądają dużo filmów i potrzebują niezwykle wydajnego telewizora o doskonałej jakości obrazu.

Różnica między telewizorami OLED i QLED

Telewizory OLED i QLED to tylko dwie z wielu dostępnych obecnie technologii telewizyjnych. Są to także najstarsze technologie, co oznacza, że mają za sobą ponad dekadę doświadczeń. Rozwój telewizorów OLED i QLED rozpoczął się wiele lat temu. Początkowo można było produkować tylko małe panele OLED, które były trudne w produkcji i dawały obraz niskiej jakości. Dopiero po kilku latach możliwe stało się produkowanie dużych paneli OLED, na których można było wyświetlać obraz wysokiej jakości.

W telewizorach OLED i QLED jako główne źródło światła wykorzystywane są organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED). Jednak proces produkcji telewizorów OLED jest bardzo spójny, dlatego można je kupić od jednego producenta, podczas gdy telewizory QLED można kupić od różnych producentów.

Telewizory OLED to najdroższy typ telewizorów 4K. Są to również najlepsze telewizory 4K, jakie można kupić. Należy jednak pamiętać, że telewizory OLED kosztują o wiele więcej niż telewizory QLED. Telewizory QLED są tańsze od telewizorów OLED. W rzeczywistości wielu producentów sprzedaje telewizory QLED jako alternatywę dla popularnych telewizorów OLED. Choć oba typy telewizorów charakteryzują się doskonałą jakością obrazu, telewizory QLED mają tę przewagę, że są tańsze i pochodzą od różnych producentów.

Współczynnik kontrastu: Telewizory OLED mają najwyższy współczynnik kontrastu spośród wszystkich typów telewizorów 4K. Jednak ich współczynnik kontrastu spada wraz z odległością od ekranu. Przy odpowiednich ustawieniach i zawartości można uzyskać wysoki współczynnik kontrastu, nawet jeśli siedzisz daleko od telewizora. Telewizory QLED również mają wysoki współczynnik kontrastu, ale maleje on wraz z odległością od ekranu. Z tego powodu producenci często zalecają, aby podczas oglądania siedzieć blisko telewizora. – Zużycie energii: Wreszcie, telewizory QLED pobierają znacznie mniej energii niż telewizory OLED. W zależności od miejsca, w którym się znajdujesz, możesz oglądać telewizję na telewizorze QLED nawet przez 8 godzin, zanim w ogóle zbliżysz się do zużycia energii.

Zalety telewizorów OLED

Nic nie pobije telewizora OLED, jeśli chodzi o jakość obrazu. Telewizory te są w stanie uzyskać wyjątkową szczegółowość i kolory. Różnica między telewizorem OLED a QLED jest niewielka, ale telewizory OLED są powszechnie uważane za najlepszy typ telewizora pod względem jakości obrazu.

Telewizory OLED są bardzo energooszczędne. Pobierają bardzo mało prądu i wytwarzają bardzo mało ciepła, więc można je umieścić niemal w każdym miejscu w domu bez obawy, że zablokują wentylację lub ulegną uszkodzeniu pod wpływem ciepła.

Telewizory OLED to najdroższy typ telewizorów 4K. Są też najdroższym typem telewizora. Należy jednak pamiętać, że te telewizory kosztują o wiele więcej niż telewizory QLED. Oznacza to, że są tego warte!

Telewizory OLED to najcieńsze telewizory, jakie można kupić. Są one również w stanie wyświetlać największe ekrany. Dlatego większość ludzi woli oglądać filmy lub grać w gry na telewizorze OLED.

który telewizor jest lepszy

Wady telewizorów OLED

Telewizory OLED są najdroższym typem telewizorów 4K. Są też najdroższym typem telewizora. Należy jednak pamiętać, że te telewizory kosztują o wiele więcej niż telewizory QLED. Oznacza to, że są tego warte!

Jakość dźwięku telewizorów OLED jest podobna do jakości dźwięku telewizorów plazmowych, ale nie jest tak dobra jak w przypadku telewizorów QLED firmy Samsung.

Telewizory OLED to najcieńsze telewizory, jakie można kupić. Są też w stanie wyświetlać największe ekrany. Dlatego większość osób woli oglądać filmy lub grać w gry na telewizorze OLED.

OLED czy QLED? Podsumowanie

Konkurencja jest zacięta, a na rynku jest wiele dobrych telewizorów 4K. Uważamy jednak, że najlepsze telewizory 4K to te, które wykorzystują technologię OLED.

Nie ma wątpliwości, że telewizory OLED to najlepszy typ telewizorów 4K. Są to najlepsze telewizory, jakie można kupić, oferujące najwyższą jakość obrazu, największą energooszczędność i najmniejsze rozmiary. Telewizory OLED potrafią uzyskać najgłębszą czerń i najwyższy współczynnik kontrastu. Natomiast, jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie odwiedź portal Movienews.pl gdzie znajdziesz wiele ciekawych artykułów na ten temat.

Jak wspomniano powyżej, telewizory QLED są tańsze i produkowane przez innych producentów niż telewizory OLED. – Telewizory OLED są droższe od telewizorów QLED, ale mają lepszą jakość obrazu niż te ostatnie. Jeśli chodzi o wybór najlepszego telewizora 4K, należy pamiętać, że wszystkie te technologie mają swoje wady i zalety.

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo