Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – Przyczyny i rozwiązania

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki

Zmywarki do pracy potrzebują różnych rodzajów detergentów. Tabletki są wygodne, bo wystarczy, że włożymy je do zmywarki. Ale jeśli tabletka się nie rozpuści, naczynia nie będą czyste. Dzieje się tak z różnych powodów. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić problem bez zbytniego nakładu pracy. Dowiedz się, jak wyczyścić tabletkę, która nie chce się rozpuścić w zmywarce.

Jeżeli twój sprzęt jest już stary i chciałbyś go wymienić, zalecamy do skorzystania z naszego rankingu zmywarek, w którym znajdziesz najlepsze modele dostępne na rynku. Nasze zestawienia są na bieżąco aktualizowane przez ekspertów.

Dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki? Poznaj najczęstsze przyczyny

Zmywarka jest tylko urządzeniem i jak każdy sprzęt może być niedoskonały. Istnieje kilka powodów, przez które zmywarka nie rozpuszcza tabletki. Dzisiaj przyjrzymy się tym występującym najczęściej.

Dozownik z tabletką w ogóle się nie otwiera

Zmywarka nie myje naczyń, bo nie może odebrać tabletki. Są dwa powody, dla których tak może się dziać. Po pierwsze, sprawdźmy, czy dozownik jest zabrudzony. Może się tak stać, jeśli używamy różnych rodzajów detergentów – jednego w postaci proszku, a drugiego w postaci tabletek, nie czyszcząc urządzenia.

Kolejnym powodem może być wilgoć w komorze detergentu, która sprawia, że tabletka przykleja się i nie zostaje pobrana. Można to naprawić, osuszając komorę i upewniając się, że wszystkie detergenty są przechowywane w suchym i bezpiecznym miejscu.

Pamiętajmy również, aby nasza zmywarka nie była przepełniona, gdyż wtedy mogą one przeszkadzać w otworzeniu się dozownika z tabletką.

Sprawdź również: Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Zapchana zmywarka

Aby zmywarka dobrze działała, należy ją czyścić co miesiąc. Jedzenie i tłuszcz mogą gromadzić się na ścianach i ważne jest, aby oczyścić system wodny. Możesz to zrobić, uruchamiając pusty cykl w temperaturze co najmniej 60 stopni. Jeśli problem z rozpuszczaniem tabletek nadal występuje, możesz użyć profesjonalnego odkamieniacza, aby odblokować obieg wody. Pamiętaj, aby wyczyścić również odpływ i filtry.

Małe ciśnienie i temperatura wody

Ciśnienie wody podczas spryskiwania naczyń powinno wynosić około 2 barów. Jeśli jest mniejsze, środek czyszczący może się nie rozpuścić. Temperatura wody powinna być powyżej 40 stopni Celsjusza, aby dobrze rozpuścić tabletkę. Dlatego upewnijmy się, że następnym razem uruchomimy odpowiedni program.

Uszkodzona grzałka

Jeśli tabletka do zmywarki nie rozpuszcza się, to prawdopodobnie dlatego, że w myjce używana jest zimna woda. Problem z grzałką może powodować, że element nie działa prawidłowo. Najbardziej typowe przyczyny to przepięcie lub wypalenie w wyniku przeciążenia. Po wyjęciu z urządzenia można sprawdzić, czy grzałka nie ma śladów uszkodzeń, takich jak wypalenie lub korozja.

Przeczytaj: Jak podłączyć zmywarkę?

Twarda woda

Zbyt twarda woda może być poważnym problemem. Dzieje się tak dlatego, że taka woda może negatywnie wpływać na działanie urządzeń domowych, w tym zmywarki. Odkładanie się kamienia to tylko jeden z jej objawów. Jak walczyć z tym zjawiskiem?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby rozwiązać problem nierozpuszczonych tabletek do zmywarki, jeśli ma to związek z twardą wodą. Pierwszą z nich jest ustawienie wskaźnika twardości wody na maksymalny poziom. Jeśli Twoja zmywarka nie ma takiego wyboru, rozważ dodanie specjalnego filtra do zmywarki. Pomoże to zmiękczyć wodę i ułatwi rozpuszczanie się tabletek.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie soli regeneracyjnej. Sól wspomoże pracę wymiennika jonowego i zmiękczy wodę, co pomoże zapobiec powstawaniu plam na naczyniach.

Dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki

Umieszczenie tabletki w niewłaściwym miejscu

Umieszczenie tabletki do zmywania w odpowiednim miejscu jest kluczowe. Tabletka powinna trafić do pojemnika, który jest do niej przeznaczony. W instrukcji dołączonej do zmywarki znajdziesz informację, gdzie znajduje się ten pojemnik.

Przeterminowane środki do mycia

Pamiętaj, że tabletka może nie rozpuszczać się w zmywarce z powodu upłynięcia daty ważności. Podobnie jak produkty spożywcze, detergenty również posiadają termin przydatności. Jeśli masz stare tabletki, mogą one nie działać tak, jak powinny.

Polecany artykuł: Gdzie wsypać sól do zmywarki?

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera tabletki?

Jeśli chcemy rozwiązać nasz problem, należy najpierw przyjrzeć się, jak zmywarka radzi sobie z tabletkami. Kluczowa może być tutaj diagnoza dozownika naszej zmywarki, gdyż najczęściej to z nim są problemy.

Przede wszystkim upewnij się czy nic go nie blokuje – np: kosz z naczyniami może nie być dosunięty do końca zmywarki, przez co tabletka nie będzie mogła zostać pobrana. Dodatkowo zadbaj również o czystość zmywarki – upewnij się, że resztki detergentów i jedzenia nie blokują żadnych odpływów.

Pamiętaj również, aby tabletkę do zmywarki wkładać dopiero bezpośrednio przez uruchomieniem programu. To bardzo ważne, gdyż może ona rozpuścić się zaraz po włożeniu, przez co się zablokuje.

Warto również przetestować różne środki do zmywarki. Istnieje wiele rodzajów detergentów, które można stosować do różnych typów urządzeń, instalacji i wody. Można stosować tabletki, sole, proszki i nabłyszczacze różnych producentów.

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo