Najciekawsze książki dla młodzieży, które warto przeczytać

Fajne książki dla młodzieży, w szczególności młodych dorosłych, obejmują większość z tych kategorii, które czytają również dorośli. Tym, co odróżnia je od książek dla dorosłych, jest to, że głównymi bohaterami są zazwyczaj dzieci lub nastolatki zajmujące się problemami nastolatków. Zaklasyfikowanie tytułu do jednego gatunku może uprościć książkę i ograniczyć jej atrakcyjność. Książka może poruszać różne tematy, a różni młodzi ludzie mogą mieć zupełnie odmienne gusta. Mając to na uwadze, przedstawiamy przegląd gatunków książek dla dzieci i młodzieży, a także najciekawsze książki dla młodzieży, zarówno te bardziej klasyczne, jak i nowe. Mamy nadzieję, że pomoże Ci wybrać lekturę dla Ciebie lub Twojego dziecka. 

Dla nastolatków czytanie może przybierać formę e-booków lub artykułów online, ale Internet motywuje ich do regularnego sprawdzania najnowszych treści z YouTube’a lub mediów społecznościowych. Nic dziwnego, że badania pokazują, że nastolatki i dorośli czytają mniej książek niż wcześniej. Ponieważ koncepcja czytania rozszerza się na cyfrową, musimy zadbać o to, by możliwości czytania nastolatków również zostały poszerzone. Przy tak silnej konkurencji staje się jeszcze ważniejsze, aby nauczyciele i pracownicy biblioteki współpracowali, aby zaangażować każdego ucznia w czytanie. Warto zachęcać ich do sięgania po literaturę, co ułatwiają między innymi fajne książki dla młodzieży.

Fajne książki dla młodzieży

Fikcja przygodowa zazwyczaj polega na tym, że główny bohater wyrusza na wyprawę lub podróż i doświadcza wielu ciekawych przygód. Historia może, ale nie musi, być umieszczona w prawdziwej historii. Gatunek ten cechuje przede wszystkim duża ilość akcji i emocjonujących momentów. Niektóre fajne książki przygodowe mogą również zawierać elementy kryminałów, dystopii lub fantasy.

Romanse, często pisane przez kobiety dla kobiet, mogą być lekkie i zabawne i zwykle dotyczą relacji, randek i romansu. Niektóre sięgają także do bardziej delikatnych tematów, takich jak ciąża, aborcja, problemy z wagą lub nadużywanie narkotyków. Klasyki to fajne książki dla młodzieży, które ugruntowały swoją pozycję jako wyróżniające się przykłady pisarstwa w danym okresie historii. Klasyki pojawiają się w literaturze od dawna, dlatego istnieją klasyki „klasyczne” i nowoczesne klasyki.

Współczesna fikcja to z kolei rodzaj literatury, Jest to rodzaj fikcji, która jest wymieniana i polecana przez ludzi na całym świecie. Zwykle osadzona w rozpoznawalnej teraźniejszości współczesna fikcja jest realistyczna ze swoimi postaciami, wydarzeniami i dialogiem. Najciekawsze książki dla młodzieży w formie pamiętników to fikcje lub opowiadania, które są osobistymi relacjami przedstawianymi najczęściej dzień po dniu. Narracja może być oparta na przygodzie, wydarzeniach historycznych lub osobistym doświadczeniu. Akcja fikcji dystopijnej to nowe lub alternatywne światy lub futurystyczne społeczeństwa. Charakteryzuje ją degradacja wartości, hierarchia społeczna, terror i ucisk. Tytuły te często zawierają elementy science fiction, konfliktów i romansów. Powieści dystopijne dobrze nadają się dla nauczycieli szkół średnich, którzy szukają fikcji gatunkowej, którą uczniowie mogą czytać dla przyjemności.

Seria Harry Potter

Harry Potter to znana wszystkim seria autorki J.K Rowling, która opowiada o życiu młodego czarodzieja, tytułowego Harry’ego. Powieść zdobyła wiele nagród, a także doczekała się bardzo popularnej ekranizacji. Jeśli ktokolwiek nie zapoznał się z tą książką, należy szybko nadrobić zaległości!

Osierocony Harry Potter żyje ze swoimi nieprzyjemnymi krewnymi. Śpi w szafce na miotły pod schodami i jest traktowany przez ciotkę i wujka jak niewolnik. W dniu swoich jedenastych urodzin zaczynają go odwiedzać tajemnicze postaci, których kulminacją jest przybycie giganta o imieniu Hagrid. Jego celem jest eskortować Harry’ego do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Harry dowiaduje się, że jego rodzice zginęli, ratując go przed złym czarnoksiężnikiem i że on sam ma zadatki na czarodzieja o wielkiej mocy. Zaskakujące wprowadzenie Harry’ego w magiczny świat rozpoczyna się od zakupu, z pomocą Hagrida, wszystkich narzędzi aspirującego czarodzieja: różdżki, szat, kociołka, miotły i sowy.

 
1
harry potter i kamien filozoficzny książka
Harry Potter i Kamień Filozoficzny
2
harry potter i komnata tajemnic książka
Harry Potter i Komnata Tajemnic
3
Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie Dla dzieci 31/08/2021
Harry Potter i Więzień Azkabanu
4
harry potter i czara ognia książka
Harry Potter i Czara Ognia
 
5
harry potter i zakon feniksa książka
Harry Potter i Zakon Feniksa
6
harry potter i książe półkrwi książka
Harry Potter i Książę Półkrwi
7
harry potter i insygnia śmierci książka
Harry Potter i Insygnia Śmierci
8
Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie Dla dzieci 31/08/2021
Harry Potter i Przeklęte Dziecko

Hogwart jest typową brytyjską szkołą publiczną, która kładzie duży nacisk na honor domów. Dom Harry’ego to Gryffindor, od dawna rywal Slytherinu. Potter staje się gwiazdą Quidditcha, niezwykle skomplikowanej gry rozgrywanej czterema różnymi piłkami, podczas gdy cała drużyna lata na miotłach. Studiuje zielarstwo, historię magii, zaklęcia, mikstury, obronę przed czarną magią i inne tajemne przedmioty, jednocześnie zbliżając się do swojego przeznaczenia i tajemnicy kamienia filozoficznego (w pierwszej części). Nawiązuje przyjaźnie i wdaje się w konflikty, przeżywa niebezpieczne i ekscytujące przygody oraz pokazuje, że pokładane w nim nadzieje nie poszły na marne. Jeśli ktokolwiek nie zapoznał się ze wspaniałą historią, jaką niewątpliwie jest Harry Potter, warto jak najszybciej nadrobić zaległości. 

Igrzyska Śmierci (trylogia)

Igrzyska śmierci to książka amerykańskiej autorki Suzanne Collins. Została opublikowana w 2008 roku i sprzedała się w milionach egzemplarzy. Jest to pierwsza książka dla młodych czytelników, która sprzedała milion książek w wersji elektronicznej i można ją kupić w 26 różnych językach!

Akcja książki dzieje się w bliżej nieokreślonej przyszłości. 16-letnia dziewczynka o imieniu Katniss Everdeen mieszka ze swoją młodszą siostrą i matką w Ameryce Północnej w miejscu o nazwie Dystrykt 12. Ludzie w tym miejscu są biedni, a od śmierci ojca w wypadku w kopalni węgla Katniss musiała polować na zwierzynę za pomocą łuku i strzał, aby uzupełnić skromne zapasy żywności swojej rodziny. Dystrykt 12 znajduje się daleko od stolicy – Panem – miejsca, którego Katniss nigdy nie spodziewa się odwiedzić.

Przychodzi jednak dzień, kiedy jej ukochana siostra Prim zostaje losowo wybrana do reprezentowania Dystryktu 12 w corocznych Igrzyskach Śmierci. Katniss natychmiast zgłasza się na ochotnika, aby zająć miejsce swojej siostry w Igrzyskach, które odbywają się co roku w Kapitolu. Igrzyska śmierci mają elementy wspólne z igrzyskami olimpijskimi – trenerzy, trening i spektakularna ceremonia otwarcia. Znajdziemy tu także elementy z programów reality show (stałe kamery, przeszkody, stworzone specjalne środowisko na arenie). Ale cel tych gier jest o wiele bardziej makabryczny i przerażający. Spośród 24 młodych ludzi, którzy startują w igrzyskach, tylko jeden przeżyje. Aby wygrać w Igrzyskach śmierci, musisz zabić wszystkich przeciwników, nawet jeśli są to Twoi przyjaciele.

 
1
igrzyska śmierci książka
Igrzyska śmierci
2
w pierścieniu ognia
W pierścieniu ognia
3
kosogłos książka
Kosogłos

Suzanne Collins twierdzi, że ​​korzenie jej książki sięgają wczesnej fascynacji mitem Tezeusza, kiedy w ramach kary za przeszłe czyny Ateny musiały wysłać siedem kobiet i siedmiu młodych mężczyzn na Kretę, aby pochłonął je Minotaur. Na ostateczny kształt powieści miało jednak wpływ również, jak sama twierdzi, surfowanie po kanałach między programami reality show a faktycznymi relacjami z wojen. Młodzież i młodzi dorośli bardzo chętnie sięgają po Igrzyska Śmierci. Łączą one w sobie elementy intensywnej przygody z historią o przyjaźni i miłości. Ale książka to coś więcej niż silna i atrakcyjna bohaterka. Igrzyska śmierci to wciągająca i często niepokojąca historia, która z pewnością wywoła intensywną dyskusję nie tylko o świecie Katniss Everdeen, ale także o naszym.

Hopeless – Colleen Hoover

Siedemnastoletnia Sky przez pewien splot wydarzeń poznaje Deana Holdera. Chłopak o reputacji podobnej do jej ma niesamowitą zdolność do wywoływania w niej uczuć, których nigdy wcześniej nie znała. Jego osoba ją urzeka, ale jednocześnie wywołuje wspomnienia z przeszłości, o których wolałaby zapomnieć.

Sky jest siedemnastoletnią dziewczynką, zwykłą dziewczyną, która do tej pory miała zwykłe życie, ze zwykłymi problemami nastolatków, ale z osobowością odzwierciedlającą jej brak intensywnych interakcji społecznych. Główna bohaterka jest szczera, kochająca, oddana i lojalna, często mówi spokojnie, nie używając zbyt wiele słów. Nie stara się dostosować do otoczenia, ale raczej akceptuje swoją wyjątkowość. Jedyną rzeczą, która różni się w dziewczynie, jest jej reakcja na intymny dotyk – Sky wycofuje się, całkowicie blokując wszystkie uczucia i emocje, a jej wyobraźnia ucieka do miejsca, w którym liczy gwiazdy na niebie i czeka, aż to się skończy. Nigdy nie przeżyła w przeszłości wydarzenia, które mogłaby wywołać u niej taką reakcję, akceptuje ją więc jako wrodzoną niezdolność swojego ciała do „czucia” czegokolwiek wtedy, kiedy powinna czuć.

Po tym, jak całe życie uczyła się w domu, Sky postanawia spędzić ostatni rok liceum wśród rówieśników. Szybko zaczyna mierzyć się z pogłoskami, złośliwością, zazdrością, żartami i marginalizacją, która staje się codziennością. Ale żadne z nich nie dotyka głównej bohaterki, ponieważ jej charakter sprawia, że takie rzeczy nie mają dla niej znaczenia. Odrzuca to wszystko, całkowicie ignorując plotki i skupia się na tych ludziach w jej życiu, którzy lubią ją za to, kim jest. Aż pewnego dnia poznaje Holdera, chłopca, który sam jest ofiarą plotek i pomówień. Sky długo zastanawia się nad ich pierwszym spotkaniem – jego reakcją na nią, nietypowymi pytaniami, które zadaje jej, ale przede wszystkim reakcję jej ciała na niego. Wygląda na to, że rozpala w niej płomień, którego, jak zawsze uważała, nie jest zdolna odczuwać.

Mów – Laurie Halse Anderson

W niesamowitej powieści Laurie Halse Anderson całkowicie wiarygodna bohaterka z dramatycznymi przeżyciami zadaje cios hipokrytycznemu światu szkoły średniej. Mówi w imieniu wielu pozbawionych praw obywatelskich i szacunku nastolatków, jednocześnie pokazując, jak ważne jest mówienie o sobie.

„Mów – chcemy wiedzieć, co masz do powiedzenia”. Od pierwszych chwil w szkole średniej Merryweather High Melinda wie, że to wielkie kłamstwo. Jest odrzuconym przez wszystkich wyrzutkiem, ponieważ zepsuła imprezę pod koniec lata, dzwoniąc na policję. Z tego powodu nikt nie chce z nią rozmawiać, nie mówiąc już o jej wysłuchaniu. Z upływem czasu staje się coraz bardziej odizolowana i praktycznie przestaje mówić. Tylko zajęcia plastyczne dają jej pociechę, a to dzięki jej pracy nad projektem artystycznym jest w stanie zmierzyć się z tym, co naprawdę wydarzyło się na tej strasznej imprezie. Dziewczyna została zgwałcona chłopaka ze starszej klasy, który wciąż uczęszcza do Merryweather i nadal jest dla niej zagrożeniem. Kiedy jej proces psychicznego uzdrawiania właśnie się rozpoczął, doszło do kolejnego brutalnego spotkania. Ale tym razem Melinda walczy, odmawia milczenia, a tym samym w pewien sposób wygrywa ze swoim oprawcą.

Król Kruków

Przez całe życie Blue była ostrzegana, że spowoduje śmierć swojej prawdziwej miłości. Nie wierzy ona jednak w prawdziwą miłość i nigdy nie myślała, że to będzie problem. Kiedy jednak jej życie staje do góry nogami i wikła się jest w dziwny i złowrogi świat Kruków, nie jest już tego taka pewna.

W małym magicznym miasteczku Henrietta w Wirginii dziewczyna o imieniu Blue Sargent zaprzyjaźnia się z czterema chłopcami: buntownikiem, księciem, cieniem i duchem. Postacie takie jak Blue Sargent, Richard Campbell Gansey III, Adam Parrish i Ronan Lynch wyruszają w ostatnie poszukiwania Owena Glendowera, martwego walijskiego króla, który spełni jedno życzenie osoby, która go obudzi. Finał kończy epicką podróż nastolatków, gdy dowiadują się o losie klątwy Blue, przyczynie mistycyzmu rodziny Ronana, życiu lub śmierci Gansey i magii Glendower.

 
5
król kruków
Król kruków. Tom 1
6
złodzieje snów
Król kruków. Tom 2. Złodzieje snów
7
Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie Dla dzieci 31/08/2021
Król kruków. Tom 3. Wiedźma z lustra
8
Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie Dla dzieci 31/08/2021
Król kruków. Tom 4. Przebudzenie króla

„Król Kruków” urzeka czytelników nie tylko fabułą, ale i prozą. Stiefvater dokłada wszelkich starań, aby szczegółowo opisać otoczenie i każdą postać. Ronan jest nie tylko zbuntowanym nastolatkiem, ale także radykalnym anarchistą, który dla zabawy rozwala samochody i ma słabość do Blue. Adam to nie tylko model i student, ale także chłopiec, który uśmiecha się, by ukryć siniaki, które zostawił mu ojciec. Gansey jest nie tylko spadkobiercą bogatej południowej rodziny, ale także niewinnym chłopakiem, który zakochuje się w Blue, normalnej dziewczynie z rodziny medium.

Książki nie można podzielić na jeden gatunek. Jest to powieść romantyczna dla młodzieży, ale Stiefvater wplata w nią także horror, dramat i fantasy. Autorka jest w stanie przedstawić humor w codziennych żartach Ronana i Adama, strach, którego doświadczają w obliczu opętania Noego, wspaniałość magicznego lasu Cabeswater i wiele innych, tak różnych od siebie wydarzeń.

Cykl „Czerwona Królowa” Victoria Aveyard

W magicznych, toczących ze sobą wojny krainach Norta biedna młoda kobieta zostaje wrzucona do centrum elitarnego świata. Musi tam ukryć swoje prawdziwe ja i odkryć swoją wewnętrzną siłę i chęć przetrwania. Czerwona Królowa to doskonała powieść dla wszystkich młodych ludzi, którzy uwielbiają książki!

Siedemnastoletnia uliczna złodziejka Mare Barrow zawsze rozumiała opartą na krwi hierarchię swojego narodu – silny Czerwoni służą Srebrnym, którzy posiadają nadprzyrodzone zdolności kontrolowania metalu, ognia oraz umysłów. Ale kiedy Mare, Czerwona, odkrywa, że posiada jedną z tych nadludzkich zdolności, przewraca cały system społeczny do góry nogami i musi stać się kimś, kim nigdy nie spodziewała się być, by przetrwać w tym nieprzyjaznym świecie. Debiutancka powieść autorki Victorii Aveyard buduje świat pełen klasycyzmu, przepychanek politycznych i walki o władzę. Czerwona Królowa jest pierwszą w trylogii, a dzięki konsekwentnemu, mistrzowskiemu odkrywaniu mrocznych wewnętrznych zasad działań tego świata, czytelnicy spędzą z powieścią wiele godzin.

 
5
czerwona królowa
Czerwona Królowa
6
szklany miecz
Szklany miecz
7
królewska klatka
Królewska klatka
8
Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie Dla dzieci 31/08/2021
Wojenna burza

Najciekawsze książki dla młodzieży

Fajne książki, które pokazują dzieci i młodzież – a nawet dorosłych – które w pewnym momencie życia muszą doświadczyć pewnego rodzaju konfliktu wewnętrznego lub interpersonalnego to również bardzo popularny rodzaj powieści. Szczególnie często sięga po niego młodzież w okresie dojrzewania. Może to obejmować relacje międzyludzkie, zastraszanie, podejmowanie decyzji lub kryzys tożsamości. Ostatnimi czasy popularność zyskują również powieści, w których bohaterami są osoby LGBT. Ten gatunek literatury zajmuje się walką o tożsamość, akceptację i relacje między bohaterami, którzy są gejami, lesbijkami, biseksualistami lub osobami transpłciowymi.

Wiele wątków fabularnych, które przedstawiają najciekawsze książki dla młodzieży dotyczy problemów społecznych i osobistych, w których nastolatki identyfikują się z głównymi bohaterami. Wydarzenia różnią się jednak bardzo od obecnego „prawdziwego” świata, jak chociażby w przypadku dystopijnych „Igrzysk śmierci”, po nadprzyrodzone i historyczne. W rezultacie można znaleźć fajne książki dla wymagających, dojrzałych, a nawet najbardziej niechętnych nastoletnich czytelników. Biorąc pod uwagę wartość, jaką nastolatki przywiązują do związków, kultury i rówieśników, zrozumienie gatunku ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz zaangażować ich w czytanie. Sztuką jest zapewnienie młodym łatwego dostępu do szeregu kuszących pozycji.

Sprawdź również:

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo