Najlepsze gry planszowe – Ranking gier planszowych [2022]

Witamy wszystkich graczy planszowych! Niezależnie od tego, czy jesteś wytrawnym weteranem blatu, szukającym dodatkowych informacji, czy też świeżo upieczonym graczem, który dopiero zaczyna swoją przygodę, ten przewodnik po grach planszowych zapewni Ci radość w rozwijającym się i często przytłaczającym hobby. Nasz najlepszy ranking gier planszowych zawiera porady, wskazówki i przydatne rady na start, przeprowadzi Cię przez pierwsze potencjalne zakupy, zapozna z terminologią i podsumuje niektóre z najpopularniejszych rodzajów gier wiodących wydawców – to rzeczywiście najlepsze gry planszowe. Ale mając tak wiele do wyboru, nie możemy powstrzymać się od zamieszczenia sekcji dotyczącej popularnych mechanizmów gry! Znajomość określonych zasad i tego, w jaki sposób niektóre fajne gry planszowe zasadniczo działają, da Ci poczucie tego, co konkretnie może Ci się spodobać!

Podobnie niektóre motywy mogą ci się podobać bardziej niż inne. Być może klasyczne zagłębianie się w lochy wzbudzi Twoje zainteresowanie. A może jednak wolisz coś bardziej stonowanego, jak chociażby dobra gra w stylu Eurobiznes. Pokażemy Ci, w jaki sposób najlepsze gry tworzą idealne połączenie motywu i rozgrywki, łącząc opowieści poprzez ich mechanikę i grafikę. Podczas gdy nagła eksplozja popularności branży gier planszowych to doskonały czas na zabawę, ciekawe gry planszowe jako całość nie są niczym nowym. Mając to na uwadze, warto poznać krótką historię gier planszowych i wiedzieć, czym stare gry różnią się od tych, które widzimy dzisiaj.

Oprócz gromadzenia wiedzy i ułatwienia dostępu do hobby, mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli Ci wybrać grę, która będzie najbardziej odpowiadała Twoim preferencjom. Ogrom tego hobby zaspokaja wszystkie formy smaku, a dzięki temu przewodnikowi możesz szybko odkryć, jakim typem gracza jesteś. Chociaż ten artykuł ma służyć jako krótki przewodnik po tym hobby, jeśli szukasz dalszych informacji na dowolny temat lub grę, po prostu poszukaj informacji w sieci. Niezależnie od tego, jaką ścieżką podąży Twoja przygoda, wszystko zaczyna się tutaj!

krótki
opis
 
1
Najlepsze gry planszowe
Gra o Tron
Ocena 4.9/5
krótki
opis
Król Robert Baratheon udaje się na polowanie upojony wyjątkowo mocnym winem, które podano mu specjalnie. Idąc przez las, postanawia zmierzyć się z dzikiem sam na sam, co kończy się tragicznie. Teraz, gdy król nie żyje, Westeros pogrąża się w wojnie domowej. Właśnie w tym momencie rozpoczynamy Grę o Tron.
2
Fajne gry planszowe
Monopoly
Ocena 4.9/5
krótki
opis
Monopoly, uważana przez wielu za klasyczną grę planszową, jest najpopularniejszą grą komercyjną na świecie i istnieje od około 1935 roku. Mimo, że istnieją różne wersje tematyczne i właściwie kilkadziesiąt odmian, gra i mechanika pozostają w zasadzie takie same. To gra, przy której świetnie bawiła się większość z nas!
3
gra o tron planszowa
This War of Mine
Ocena 4.9/5
krótki
opis
Wojna to piekło. Często łatwo jest zapomnieć o realiach konfliktu, gdy ciało i krew są zapisane jedynie na kartce. W This War of Mine tak nie jest. To planszowa adaptacja jedna z najlepszych survivalowych gier na komputery i urządzenia z Androidem. Należy dodać również, że jest to polska produkcja.
4
Ciekawe gry planszowe
Gloomhaven
Ocena 4.8/5
krótki
opis
Gloomhaven to gra w stylu kampanii dla 1–4 graczy, która łączy taktyczną walkę z elementami RPG, aby stworzyć imponującą i stanowiącą wyzwanie grę planszową. To jedna z najlepszych gier planszowych na rynku, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom papierowych rozgrywek RPG.
5
gry planszowe
Root
Ocena 4.7/5
krótki
opis
Root ze swoimi uśmiechniętymi, leśnymi zwierzętami o słodkim wyglądzie wydaje się być przyjemną grą dla dzieci. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna – jest to jedna z najbardziej satysfakcjonujących gier planszowych w historii, a jej fabuła wcale nie jest tak barwna i rozrywkowa.

Ciekawe gry planszowe

Dlaczego kolekcjonerzy kupują najlepsze gry planszowe? Po pierwsze, większość kupujących lubi w nie grać. Gry planszowe, podobnie jak zabawki, kojarzą się z nostalgicznym kolekcjonerem – tym, który chce przywołać miłe wspomnienia z dzieciństwa. Ta nostalgia jest równoznaczna z kolekcjonerskim zapałem, który jest dodatkowo podsycany zawiłościami tego, co czyni gry planszowe cennymi.

Ciekawe gry planszowe to ponadczasowe zajęcia towarzyskie, które będzie kontynuowane przez pokolenia. Niezależnie od tego, czy służą one do relaksu, czy do złagodzenia napięcia, kolekcjonerzy rozumieją, że gry planszowe są zaprojektowane tak, aby gracze mogli się dobrze bawić. Nabywcy są wdzięczni za projektowanie gier i mogą czasem poszukiwać różnorodności w swojej kolekcji, wybierając gry o różnych motywach i mechanice. Niektórzy kolekcjonerzy nawet zwiększają różnorodność kolekcji i kupują nietuzinkowe, często drogie tytuły. Dalsze zmiany w grafice gier, jakości komponentów lub poprawkach do instrukcji to kolejne powody, dla których kupujący mogą poszerzyć swoją kolekcję gier.

Niektórzy kolekcjonerzy skupiają się na zebraniu całego zestawu gier od jednego wydawcy, inni z kolei mają na swoich półkach fajne gry planszowe wielu różnych wydawców. Co wskazuje na ich wartość? Posiadanie oryginalnego, nieotwartego pudełka prawdopodobnie równa się wyższej wartości. Działa to także w drugą stronę – jeśli jej komponenty zostaną zgubione lub zniszczone, wartość gry prawdopodobnie spadnie. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę to jej wydanie, wydawca i data publikacji, rzadkość oraz to, czy gra zyskała kultowy status.

Fajne gry planszowe

Mechanika to podstawa każdej gry i sprawia, że ​​gra wciąga na długie godziny. Są to przede wszystkim typowe funkcje gry i ich warunki. Gdy znasz się na wielu mechanikach, łatwo jest nauczyć się zasad gry, której jeszcze nie znamy. Nie ma tu miejsca na objęcie wszystkich mechanik, ale jest kilka, które są szczególnie popularne i korzystają z nich liczne najlepsze gry planszowe.

Kontrola obszaru – w tej formie gry plansza jest podzielona na wiele obszarów lub terytoriów. Gracze rywalizują o kontrolę nad nimi, często poprzez walkę. Jest to powszechna mechanika gier, w których wiodącym tematem jest wojna.

Rozmieszczenie pracowników – w grach z tą mechaniką gracze kładą „pracowników” (lub tokeny) w dół, aby zdobywać zasoby lub akcje. Gracze często mogą blokować się nawzajem z określonych pól i zdobywać więcej zasobów w trakcie gry.

Drafting – jest to ogólne określenie dla mechanik, które polegają na tym, że gracze wybierają jedną z kart, zanim następny gracz dokona wyboru z tej samej talii. Fajne gry planszowe oparte na kartach i kościach należą do jednych z najpopularniejszych.

Punkty akcji – wiele gier zawiera limit, w którym gracze mają określoną liczbę punktów do wykorzystania podczas akcji, które wykonują w swojej turze. Czasami każda akcja będzie miała jeden punkt, co oznacza, że ​​gracz wybiera pomiędzy określoną liczbą akcji do podjęcia. W innym przypadku niektóre akcje mogą kosztować więcej niż inne, co pozwala graczowi na trudniejsze i bardziej zaawansowane działania.
Poziom wyżej od mechaniki są gatunki – szersze kategorie gier, które mają ze sobą coś wspólnego.

Wspominaliśmy już o grach z serii Eurobiznes, które charakteryzują się niską losowością, brakiem eliminacji graczy i prostymi komponentami. Gry typu Eurobiznes są często postrzegane jako przeciwieństwo gier w stylu amerykańskim, które cechują się większą losowością, bardziej bezpośrednią interakcją z graczami i złożonymi elementami rozgrywki. Ciekawe gry planszowe z tego gatunku potrafią wciągać na naprawdę długie godziny!

Gra o Tron

Rozgrywka przeznaczona jest dla pięciu graczy, którzy mogą wcielić się w jedną z sześciu dostępnych frakcji. Są to: Dom Lannisterów, Stannis Baratheon, Dom Starków, Dom Greyjoy, Dom Martell i Dom Tyrell. Warunkiem wygranej jest kontrola jak największej liczby regionów z miastami (lub zamkami) po 10 turze rozgrywki.

Jedna tura dzieli się na trzy fazy – pierwsza z nich to faza zdarzeń. Jedną z jej mechanik jest Mobilizacja, czyli werbowanie wojsk do naszej armii. Dodatkowo możemy wówczas zmierzyć się z różnymi niespodziewanymi wydarzeniami, jak chociażby atak barbarzyńców czy sytuacje znane z serialu. Kluczowa jednak jest faza rozkazów – każdy, w tajemnicy przed innymi, porusza swoimi jednostkami i wydaje im polecenia. Gracze nawiązują między sobą relacje dyplomatyczne, których warunków niekoniecznie muszą dotrzymywać.

Starcie Królów to zdarzenie, w którym w wyniku licytacji można zdobyć trzy kluczowe obszary wpływów: Żelazny Tron, Dwór Królewski i Lennictwa. Posiadanie któregoś z nich zapewnia nam potężne bonusy, które znacznie ułatwią naszą rozgrywkę. Gra zdobyła wiele nagród i do dziś doskonale bawi się przy niej wiele osób na całym świecie.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


Monopoly

W swojej turze rzucasz kostką, przesuwasz pionka i wybierasz, czy chcesz kupić nieruchomość, na której stoisz, czy pozwolić bankowi na licytację nieruchomości. Jeśli staniesz na nieruchomości, która jest już własnością innego gracza, musisz zapłacić mu czynsz. Gdy ponownie staniesz na starcie, otrzymujesz 200 dolarów lub dobierasz odpowiednią kartę i postępujesz zgodnie z instrukcjami na niej. Podwojenie rzutu pozwala Ci rzucić kośćmi jeszcze raz, ale po trzykrotnym trafisz do więzienia.

Możesz ulepszać swoje nieruchomości, budując domy lub hotele lub handlując nieruchomościami z innymi graczami. Gdy posiadasz już wszystkie pola z jednej grupy kolorów, możesz naliczać dwukrotność ustalonej wartości czynszu. Zdobycie wszystkich pól w grupie również pozwala ulepszyć nieruchomości, np. przez dodanie hotelu. W ten sposób naliczysz jeszcze więcej czynszu graczom, którzy staną na Twoim polu. Możesz zbudować drugi dom dopiero wtedy, gdy postawisz go na wszystkich polach z tego samego koloru. Alegorycznie to samo tyczy się rozbudowany w przypadku 3 lub 4 domów. Po zakupie czterech budynków możesz je usunąć i zbudować hotel, aby uzyskać maksymalną stawkę czynszu za tę nieruchomość/pole. Ulepszanie niektórych nieruchomości jest tańsze, ale za to pobierasz mniej czynszu.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


This War of Mine

Gra zainspirowana prawdziwym oblężeniem Sarajewa, które miało miejsce w latach 1992-1996 podczas wojny w Bośni i która doprowadziła do śmierci ponad 5000 cywilów. This War of Mine to otrzeźwiająca symulacja codziennej walki zwykłych ludzi uwikłanych w konflikt poza ich kontrolą. Jest to dalekie od odwagi samotnych bohaterów walczących w pojedynkę o zakończenie wojny lub taktycznego chłodu rozgrywania tytułów strategicznych, gdy gracze próbują zebrać razem żywność i wodę potrzebną do przetrwania kolejnego dnia w nadziei, że nadejdzie pokój.

Gra koncentruje się na planszy przedstawiającej schronienie, w którym ukrywają się twoje postacie. Każda tura trwa jeden dzień, podczas którego postacie usuwają gruz i przeszukują schron w poszukiwaniu surowców. W końcu znajdują ich wystarczająco dużo, aby zbudować podstawowe łóżko lub grzejnik. Prędzej czy później zapasy jednak się kończą i trzeba wyruszyć poza względnie bezpieczną kryjówkę w celu poszukiwania pożywienia i materiałów. Działania są proste do wykonania, ale złożoność gry objawia się w procesie decyzyjnym – czy możesz zaryzykować wysłanie dodatkowej osoby do zwiadu w pobliskim kościele w poszukiwaniu jedzenia, aby powstrzymać głodujących ludzi, czy też będzie to oznaczać jeszcze większe koszty, gdy najeźdźcy zaatakują?

Każdy wybór ma sens i jest w pełni autentyczny, a gracz szybko przywiązuje się do bohaterów. Gdy cierpią, znajdują krótkotrwałą ulgę w korzystaniu z towarów luksusowych, takich jak papierosy, książki lub kawa. Tym, co sprawia, że ​​świat, jego postacie i ich osobiste historie mają dodatkowy ciężar emocjonalny, jest Księga Skryptów, tom zawierający ponad 1000 fragmentów narracyjnych, które są czytane, gdy pewne karty zostaną odkryte lub nastąpi zdarzenie. Wielu graczy ma rozgałęzione ścieżki wyboru przygody, które stanowią naprawdę trudne dylematy. Czy okradniesz starszą kobietę, żeby nakarmić swoją grupę? Czy zaryzykujesz wymianę z uzbrojonymi nieznajomymi?

Kiedy twoje postacie umrą – i przynajmniej w pierwszych kilku grach – dla każdego z nich będzie istniał wyjątkowy epilog, podsumowujący ponure zakończenie ich nieszczęśliwego życia. Jest napisany zręcznie i wrażliwie, łącząc różne elementy gry i tworząc niezapomniane doświadczenia. 

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


Gloomhaven

Gra toczy się przede wszystkim na dwóch różnych arenach. Najpierw możesz odwiedzić miasto Gloomhaven. Tutaj twoja drużyna może wykonać kilka czynności, które pozwolą ci zarządzać dalszą rozgrywką. Możesz kupować nowe przedmioty lub sprzedawać bezwartościowe, awansować postacie i wybierać nowe karty akcji do swojej talii. Możesz również przekazywać pieniądze do świątyni, aby otrzymać błogosławieństwo, ulepszać swoją postać, ukończyć zadania, a nawet wycofać swojego bohatera z rozgrywki.

Po przygotowaniach imprezy czas na przygodę. Drugim obszarem gry jest Scenariusz, w którym Twoja drużyna przebija się przez lochy, aby osiągnąć określony cel, zwykle w stylu – zabij wszystkie potwory. Jest to gra kooperacyjna, więc wszyscy gracze pracują razem, aby osiągnąć cel scenariusza, podczas gdy zasady gry starają się im w tym przeszkadzać.

Gloomhaven stosuje unikalny system walki bez kości. Każdy gracz kontroluje swoją postać, korzystając z talii kart akcji o wielu zdolnościach. Karty akcji są podzielone na dwie sekcje, z których każda zawiera osobny efekt. Zazwyczaj górna akcja jest zorientowana na atak, podczas gdy dolna dotyczy zdolności ruchu lub obrony.

W danej turze wszyscy gracze wybierają dwie karty z ręki i uruchamiają akcję górną na jednej karcie, a akcję dolną za pomocą drugiej. Gdy grający rozgrywają swoje tury, niektóre karty trafiają na stos odrzuconych. Tego typu karty będzie można uaktywnić ponownie, gdy gracz zdecyduje się odpocząć, podczas gdy inne karty zostaną „utracone” i nie będą mogły zostać wykorzystane do końca scenariusza. Za każdym razem, gdy gracz odpoczywa, musi także odłożyć jedną kartę akcji na stos „zagubionych”. Dlatego wszyscy muszą mądrze wybrać, kiedy mają odpocząć i użyć „zagubionych” zdolności kart, ponieważ ich układ kart z czasem staje się coraz uboższa.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


Root

Inspiracja gry jest jasna – ostatnie etapy wojny w Wietnamie. Jest to pożyteczna lekcja na temat daremności budowania imperium, które tworzy się unikając okrucieństwa. I bez względu na to, jak słodko to wygląda, jest to gra o śmierci. Marquise de Cat jest kocim despotą, który niedawno podbił las i chce go przekształcić w potęgę przemysłową. Zaczyna od okupacji na całej planszy i wygrywa budując infrastrukturę.

Przeciwstawiają się jej byli władcy lasu: Eyrie, dumna, sklerotyczna arystokracja ptaków, które powoli rozwijają swoją siłę, pod warunkiem, że nie poddają się i muszą zaczynać wszystko od nowa. Jest też sojusz Woodland, ruch rebeliancki, który nie zaczyna z żadnymi terenami w lesie i wygrywa działaniami partyzanckimi, buntem się za liniami wroga i mordowaniem wszystkich okupantów. W fascynującym designie czwartą frakcją jest Vagabond, którzy błąkają się po lesie służąc jako najemnicy i często walczą ze sobą wzajemnie.

Każda ze stron walczy o kontrolę nad polanami w zupełnie odmienny sposób, używając jedynie kilku żetonów, talii kart w czterech kolorach i pionków reprezentujących krwiożercze leśne stworzenia. Następuje ciągła walka, która nagradza śmiałą grę i kara powolną.

Prawdziwa asymetria jest niezwykle trudna do osiągnięcia, ale Root radzi sobie z tym doskonale. Cztery frakcje wydają się tak różne, że nauka gry staje się naprawdę trudna, ponieważ koncepcja na każdą z nich wygląda zupełnie inaczej. Strony są tak różne, że praktycznie wydaje się, że granie każdą z nich to zupełnie inny typ rozgrywki – i wszystkie są satysfakcjonujące. Chociaż na początku oznacza to, że łatwo popełnić błędy. Po czasie jednak jest to niezwykle doświadczenie wśród czterech graczy, którzy doskonale znają zasady, pomimo fantazyjnej oprawy graficznej – wspaniałej, osobliwej sztuki Kyle’a Ferrina. W rzeczywistości nietrudno powiedzieć, że projektanci mogliby przeprojektować grę w pustynny kamuflaż z lat pięćdziesiątych i wybrać na miejsce akcji Azję bez żadnych mechanicznych zmian.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.

Horror w Arkham 3 Edycja

Mamy rok 1926 – szczyt głośnych lat dwudziestych. Ludziach tańczą do białego rana w zadymionych lokalach, pijąc alkohol i zbierając się w prawdziwych tłumach. To święto kończące wszystkie uroczystości po wojnie kończącej wszystkie wojny. A jednak na miasto Arkham spadł cień. Obce istoty znane jako Przedwieczni czają się w pustce poza przestrzenią i czasem, przemieszczając się między światami.

Horror w Arkham 3. Edycja to kooperacyjna gra planszowa dla jednego do sześciu graczy, którzy wcielają się w badaczy próbujących pozbyć się świata niesamowitych istot zwanych Przedwiecznymi. Grę oparto na podstawie prac H.P. Lovecrafta, co czyni ją doskonałym wyborem dla fanów tego uniwersum.

Rytuały okultystyczne muszą zostać zatrzymane, a istoty obce zniszczone, zanim Przedwieczni przejmą władzę nad światem. Tylko garstka badaczy przeciwstawia się Horrorowi w Arkham. Czy zwyciężą?
W grze musimy zbierać wskazówki, pokonywać przerażające potwory oraz znajdować narzędzia i sojuszników, jeśli mamy mieć szansę na pokonanie stworzeń żyjących tuż za zasłoną naszej rzeczywistości.

Gra podzielona jest na serię rund składających się z czterech faz.

  • Faza akcji
  • Faza potworów
  • Faza wydarzeń
  • Faza

Faza akcji polega na tym, że badacze walczą z mroczną mocą mitów. Podczas tej fazy każdy badacz może wykonać dwie różne czynności.
Ruch – badacze mogą przenieść się do dwóch pól w mieście, wydając pieniądze na wynajęcie szybkiego transportu i przesunąć o dodatkowe pola. Miejsce, w którym zakończysz swoją turę, określi, którą kartę spotkania dobierzesz w kolejnej turze.
Zbieranie zasobów – zyskaj jeden żeton dolara, którego można użyć do zakupu przedmiotów i towarów, a także zwiększyć dystans.
Koncentracja – skoncentruj się na jednej ze swoich umiejętności, zwiększając jej wartość.

  • Totem – próba usunięcia zagłady z Twojej lokalizacji. Zwiększenie zagłady oznacza niebezpieczeństwo dla badaczy, a jej usunięcie może opóźnić apokalipsę.
  • Atak – zaatakuj potwora, który stoi na Twojej drodze.
  • Unik – spróbuj uciec przed potworem.
  • Badania – szukaj wskazówek w swojej lokacji.
  • Handel – wymieniaj się pieniędzmi, wskazówkami, przedmiotami i nie tylko z innymi badaczami.
Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.

Sprawdź również:

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo