4.9/5 - (18 votes)

Ranking robotów sprzątających – Najlepsze roboty [2022]

Utrzymanie domu w czystości to ciężka praca. Dlaczego nie zatrudnić robota do pomocy? Nie wiesz, w jaki sposób wybrać najlepsze roboty sprzątające na rynku i dokonać mądrego zakupu? Nie ma znaczenia, ile jesteś w stanie wydać – tego rodzaju urządzenia są dostępne w bardzo różnych kategoriach cenowych. Istnieje wiele robotów sprzątających, często dostępnych w bardzo różnych cenach. Każde z tych narzędzi może pomóc Ci w żmudnym myciu podłóg, jednak nie każde działa tak samo. Niezależnie od tego, czy masz wykładzinę dywanową, drewnianą podłogę, czy też zwierzęta domowa, najlepszy robot sprzątający, odpowiedni do Twoich potrzeb, już na Ciebie czeka. Urządzenia te są często wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. Niektóre z nich sprawiają, że roboty sprzątające są tak samo skuteczne w czyszczeniu, jak standardowe, ręczne odkurzanie.

A jeśli Twoim głównym celem jest powrót do czystego domu po całym dni u w pracy, możesz wybrać model zdalnie sterowany za pomocą aplikacji. Zacznij od sprawdzenia domu. Masz drewnianą podłogę, czy dywan? Czy masz zwierzęta i czy Twój kot wysypuje piach z kuwety? Są to czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie robota po raz pierwszy. By nieco Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy ten szczegółowy ranking robotów sprzątających.

krótki
opis
 
1
Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 1C
Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 1C
Ocena 4.9/5
krótki
opis
Xiaomi MiJia 1C to robot budżetowy, ale za to jeden z najsilniejszych odkurzaczy-robotów na rynku. To bardzo dobry jakościowo model, który może nie mieć konkurentów w tym przedziale cenowym. Doskonale radzi sobie zarówno na dywanie, wykładzinie, jak i bardziej twardym podłożu.
2
Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner
Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner
Ocena 4.8/5
krótki
opis
Odkurzacz Mi Robot jest jednym z najlepszych produktów Xiaomi, w tym modelu chiński producent wprowadził kilka innowacji. Zaliczyć można do nich między innymi opcję czyszczenia na mokro. Jeśli szukasz dobrego robota sprzątającego w przystępnej cenie, jest to doskonały wybór.
3
Xiaomi Roborock S5<br><br>
Xiaomi Roborock S5

Ocena 4.8/5
krótki
opis
Projektując Xiaomi Roborock S5 Max chiński producent postawił krok naprzód. Model spełnia oczekiwania tych, którzy mieszkają w dużym domu, mają zwierzęta, wiele dywanów lub drewniane podłogi. Model ten posiada osobny tryb do dywanów i do klasycznych podłóg, dlatego też sprawdzi się świetnie w każdych warunkach!
4
Xiaomi Viomi V2 Pro<br><br>
Xiaomi Viomi V2 Pro

Ocena 4.8/5
krótki
opis
Model Viomi V2 zapewnia doskonałą jakość wykonania, bardzo silne ssanie, inteligentną nawigację i mapowanie. Bardzo dobrze czyści dywany i podłogi z twardego drewna. Biorąc pod uwagę duży zbiornik na wodę i wiele innych aspektów, jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych odkurzaczy i mopów w jednym!
5
IRobot Roomba 980<br><br>
IRobot Roomba 980

Ocena 4.6/5
krótki
opis
Marka Roomba firmy iRobot to już prawdziwy symbol robotów sprzątających. Roomba 980 z obsługą Wi-Fi jest na to wystarczającym dowodem. Zmienia męczący obowiązek w coś, co może być niemal przyjemne. To zdecydowanie jeden z najlepszych automatycznych odkurzaczy na rynku!

Jak wybrać robota sprzątającego?

Zdecyduj, jaki budżet chcesz przeznaczyć na zakup robota. W zależności od modelu możesz wydać od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych! Chcesz tańszej wersji? Nie ma sprawy! Przygotuj się jednak na brak niektórych popularnych funkcji droższych modeli, takich jak nowoczesne wałki szczotkowe i łączność Wi-Fi. Potrzebna Ci aplikacja do zdalnego sterowania? Wiele modeli robotów sprzątających korzysta z aplikacji towarzyszących, które ułatwiają kontrolę i planowanie sprzątania. Niektóre modele mogą nawet zapamiętać miejsca, w których już czyściły!

Oczywiście niektóre modele sprzątają lepiej niż inne. Nie wszystkie najlepsze roboty sprzątające czyszczą tak samo. Niektóre są skuteczniejsze w zbieraniu sierści zwierząt domowych z dywanów, podczas gdy inne mogą osiągać lepsze wyniki na drewnianej podłodze. Żywotność baterii również czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Zwykle im większa bateria, tym lepsze i dłuższe sprzątanie, zwłaszcza jeśli masz większy dom.

back to menu ↑

Polecane roboty sprzątające

Najlepsze roboty sprzątające to bez wątpienia znak przyszłości. Działa na podobnej zasadzie, co samochody, które same jeżdżą i drony, którymi zdalnie można latać po niebie. Robot sprzątający utrzymuje Twój dom w czystości i oszczędza kłopotów związanych z planowaniem sprzątania lub przeszkadzaniu dzieciom w ich obowiązkach. Robot sprzątający nie zawsze zastępuje ręczne sprzątanie, ale pomaga zbierać takie rzeczy, jak okruchy jedzenia, ściółka dla kotów, sierść wszystkich rodzajów, kurz. Robot usuwa również wszelkie inne gęste cząsteczki, które zostawiamy na podłodze mieszkając w domu. Niektóre modele nadają się również do pomieszczeń biurowych, ponieważ ostatnią rzeczą, o którą chcesz się martwić, gdy masz ważne spotkanie z klientem, jest brudna podłoga. Liczne najlepsze roboty sprzątające można ustawić na konkretny dzień i godzinę. Jesteśmy w stanie również zdecydować, czy ma on sprzątać raz dziennie, czy chociażby kilka razy w tygodniu. Wiele modeli posiada również dodatkowe filtry powietrza. Jeśli martwisz się alergiami lub kurzem, możesz chociażby znaleźć urządzenia z wbudowanymi filtrami HEPA.

back to menu ↑

Czy opłaca się kupić robota sprzątającego?

Przede wszystkim jednak zastanów się, jak duży jest twój dom, zanim zaczniesz przeglądać nasz ranking robotów sprzątających. Niektóre roboty działają lepiej w małych środowiskach, takich jak mieszkania i kamienice. Inne natomiast lepiej nadają się do pomieszczeń o powierzchni do 185 metrów kwadratowych z wieloma pokojami. Twój wybór będzie zależeć głównie od wielkości Twojego mieszkania. Warto także dowiedzieć się, ile masz miejsca pod meblami, aby robot mógł się pod nie dostać. Niektóre roboty sprzątające mają ponad 10 cm wysokości, więc nie są w stanie zmieścić się pod łóżkiem czy innymi meblami.

Większość modeli robotów sprzątających z łatwością radzi sobie z czyszczeniem zarówno dywanów, jak i drewnianych podłóg, ale niektóre lepiej czyszczą jedno lub drugie. Najlepszy robot sprzątający wyższej klasy może reagować na nagłe zmiany powierzchni. Model tego rodzaju zwiększa moc za każdym razem, gdy wykryje dywan, a następnie zmniejsza prędkość, gdy wyczuje klasyczną podłogę.

back to menu ↑

Robot sprzątający – tryby pracy

Praktycznie wszystkie modele są wyposażone w tryb automatyczny, który nie wymaga od nas niczego specjalnego. Musimy tylko nacisnąć przycisk na pilocie, w aplikacji lub na samym odkurzaczu, a pokój zacznie sprzątać się sam. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu. Tym bardziej, że większość modeli można również zaprogramować do czyszczenia zgodnie z harmonogramem. Ten drugi scenariusz jest świetny, jeśli chcesz, aby robot sprzątał, gdy nie ma Cię w domu. Niektóre wyższej klasy modele integrują się również z głośnikami, takimi jak Amazon Echo i Google Home, co pozwala kontrolować je za pomocą poleceń głosowych. Jest to jednak swoista fanaberia, która znacznie podwyższa cenę samego produktu. Pamiętaj, że najlepszy robot sprzątający wcale nie musi być tym najdroższym! Roboty z górnej półki najczęściej oferują wiele opcji, duża część z nich nie jest jednak niezbędna do poprawnego sprzątania.

Robota sprzątającego, podobnie jak klasyczny odkurzacz, można ustawić do czyszczenia zarówno dywanów, jak i twardych podłóg. Większość modeli w stanie zmienić intensywność ssania i innych funkcji czyszczenia, aby dostosować się do różnych powierzchni podłóg, automatycznie lub z udziałem użytkownika. Najlepsze roboty sprzątające mogą również mieć tryb punktowy do bardziej skoncentrowanego czyszczenia na małym obszarze, co doskonale sprawdzi się w przypadku posiadaczy kawalerek i niewielkich mieszkań.

back to menu ↑

Najlepsze roboty sprzątające

Najlepsze roboty sprzątające często potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Wiele bardzo dobrych modeli można jednak kupić za ułamek tej ceny. Aby pomóc Ci określić, które z nich są warte tego kosztu, przeprowadziliśmy ranking robotów sprzątających z najbardziej popularnych marek. Zasadniczo roboty sprzątające z naszego przewodnika działają w ten sam sposób – autonomicznie manewrują po domu i zasysają zanieczyszczenia z podłóg lub dywanów. Dwie do czterech szczotek na dole wychwytują brud bezpośrednio z podłogi lub ściany. Zanieczyszczenia zbierają się bezpośrednio w małym, przefiltrowanym pojemniku, który można łatwo opróżnić. Po zakończeniu sprzątania lub rozładowaniu baterii roboty wracają do stacji dokującej. Jednak sposób, w jaki wykonują swoją pracę, może różnić się w zależności od producenta i modelu. Oto niektóre funkcje i funkcje, które również powinniśmy rozważyć.

back to menu ↑

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 1C

Robot jest wyposażony w czujnik wizualny, nie laserowy, dzięki czemu jest mniejszy i tańszy. W przeciwieństwie do innych robotów sterowanych kamerą, Xiaomi 1C można śledzić w czasie rzeczywistym za pośrednictwem aplikacji. Ma podwójny żyroskop z czujnikiem wizualnym, które współpracują ze sobą, aby stworzyć mapę danego pokoju. Wewnątrz urządzenia znajduje się 15 rodzajów czujników, które ułatwiają nawigację i tworzenie mapy.

Droższe roboty sprzątające posiadają radar, który skanuje Twój dom, aby zbudować mapę. Jednak Xiaomi Mijia 1C wykorzystuje inne rodzaje czujników do nawigacji. Jest to między innymi wspomniany podwójny żyroskop, ale także czujnik TOF na górze robota i czujnik śledzenia ruchu LED pod spodem urządzenia. Wszystkie dane otrzymane z tych czujników są przetwarzane za pomocą wydajnego 4-rdzeniowego procesora ARM Cortex-A7 wewnątrz robota. Program wykorzystuje nowoczesne algorytmy VSLAM do stworzenia mapy domu i zaplanowania najbardziej wydajnej ścieżki do sprzątania.

Model Xiaomi posiada szczotkę boczną, która wraz z główną zamiata i zbiera kurz, przenosząc go bezpośrednio do kosza na śmieci. Jest to również najmocniejszy robot Xiaomi, który może zapewnić ssanie na poziomie 2500 Pa! Ze względu na to model powinien być dobrym wyborem dla właścicieli zwierząt domowych lub puchowych dywanów. Xiaomi 1C ma zmywalny filtr HEPA, więc nie trzeba go wymieniać tak często jak filtrów, których nie można umyć. Standardy filtrowania HEPA sprawiają, że filtr ten jest odpowiedni dla osób cierpiących na alergie i astmę.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


back to menu ↑

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner

Odkurzacz Mi Robot to jedna z najlepszych opcji w swojej kategorii. Oferuje ona opcje czyszczenia na mokro i na sucho oraz mocny silnik 2100Pa. Odkurzacz oparty jest na 12 czujnikach i inteligentnych algorytmach do poruszania się po domu. Dodatkowo, dzięki aplikacji Mi Home możesz monitorować jego postęp w czasie rzeczywistym i ustalać szczegółowe harmonogramy.

Odkurzacz Mi Robot ma taką samą estetykę projektową jak model pierwszej generacji (wiele szarych elementów z przeplotem białych), ale pojawiło się także kilka zmian. Największą z nich jest to, że robot sprzątający ma obecnie funkcję mopa. Dzięki temu robot może sprzątać na mokro i na sucho jednocześnie! Z przodu znajduje się zbiornik na wodę i mop, a z tyłu szczotki do czyszczenia na sucho. Wbudowano także dwa głośniki, zbiornik na kurz oraz przyciski resetowania Wi-Fi, które znajdują się pod pokrywą. Opcja czyszczenia na sucho pozostaje właściwie taka sama, jak w przypadku robota Mi pierwszej generacji. Po prawej stronie i pod spodem znajdują się dwie obrotowe szczotki, które doskonale zasysają brud z każdej powierzchni.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


back to menu ↑

Xiaomi Roborock S5

Xiaomi S5 Max jest dostarczany z zamontowanymi szczotkami, więc wystarczy tylko postawić stację ładującą. Technologia Total Water Shutoff sprawia, że nie uświadczymy kapania podczas ładowania. Pomoże to uniknąć problemów ze zwarciem, które często pojawiają się w tańszych i mniej dopracowanych modelach. Dzięki temu mop może być napełniony jeszcze przed ładowaniem i gotowy do następnego zadania.

Zbiornik na wodę łatwo wsuwa się pod pojemnik na brud i po napełnieniu wodą z kranu można go tam przechowywać. Trzeba jedynie przymocować ściereczkę do czyszczenia, gdy chcesz umyć twarde podłogi. Jak pokazują oficjalne dane, pojemność zbiornika na wodę została podwojona do 280 ml, co wystarcza do wyczyszczenia pokoju o powierzchni około 185 metrów kwadratowych. Po zakończeniu konfiguracji musisz pobrać aplikację Mi Home i utworzyć w niej swoje konto.

Po dodaniu urządzenia aplikacja wyświetli prośbę o połączenie go z siecią Wi-Fi. Ostatecznie S5 Max jest gotowy do czyszczenia w mniej niż 10 minut od pierwszego uruchomienia! Aby rozpocząć sprzątanie, dotknij przycisku z trzema kwadratami i znakiem plus na dole aplikacji. W ten sposób wybierzesz tryb czyszczenia i dostosujesz poziom wody. Istnieje pięć poziomów ssania, od „łagodnego” do „maksymalnego”, oraz cztery poziomy wody, w tym opcja sprzątania na sucho. Spodziewaj się, że pierwsze czyszczenie będzie najdłuższe i najmniej wydajne, ponieważ robot będzie uczył się układu pokoju i budował mapę. Po zakończeniu aplikacja wyświetli obszar, który posprzątał robot i ścieżkę, którą podążał. Kolejne sprzątanie będzie już sprawniejsze i krótsze – robot będzie coraz bardziej zapoznawał się z danym pomieszczeniem.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


back to menu ↑

Xiaomi Viomi V2 Pro

Viomi V2 ma 10 różnych czujników, które zapobiegają zderzeniom, upadkom i ułatwiają nawigację. Najważniejszym, który pozwala stworzyć mapę domu, jest czujnik LDS – laserowy czujnik odległości, znany również jako Lidar, który obraca się i skanuje otoczenie za pomocą niewidzialnego lasera. Następnie potężny procesor ARM wewnątrz robota sprzątającego przetwarza dane otrzymane z Lidaru, buduje mapę otoczenia i planuje najbardziej wydajną ścieżkę sprzątania.

Dzięki funkcji mapowania robot zawsze wie, gdzie jeszcze musi posprzątać i gdzie już to zrobił. Według wielu klientów ​​Viomi V2 jest znacznie lepszy niż inne odkurzacze-roboty, które można dostać na rynku. Godny uwagi jest fakt, że doskonale radzi on sobie także w sprzątaniu trudnodostępnych miejsc. Przykładowo, radzi sobie ze znacznie bardziej wąskimi miejscami w kuchni z zaledwie kilkoma krzesłami i stołem. Ostrożnie porusza się wokół każdej nogi krzesła, unikając kolizji z przeszkodami i nie opuszczając żadnych miejsc. Warto również zauważyć, że praktycznie nie zderza się on z meblami i ścianami – zawsze zwalnia przy zbliżaniu się do przeszkody.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


back to menu ↑

IRobot Roomba 980

Dzięki trzem trybom czyszczenia i czujnikom wykrywającym brud ten robot sprzątający utrzymuje czystość podłóg bez zarzutu. Jego łatwa w użyciu aplikacja zapewnia nam alerty i szczegółowe raporty czyszczenia. Zdolność kontrolowania urządzenia za pomocą poleceń głosowych Amazon Alexa i Google Home to niewątpliwie wisienka na torcie.

Model 980 ma taki sam design, jak poprzednie modele Roomba. Jest to okrągły kształt z dwiema głównymi szczotkami i jedną obracającą się szczotką boczną. Godny uwagi jest także wyjmowany pojemnik na kurz i duży przycisk Clean na środku do łatwego uruchamiania i zatrzymywania cyklu. Wiele funkcji robota możemy kontrolować za pomocą aplikacji iRobot Home na Androida i iOS. Zaliczają się do nich między innymi planowanie cyklu czyszczenia i innych ustawień, takich jak Carpet Boost. Ta ostatnia funkcja sprawia, że po wykryciu dywanu odkurzacz czyści intensywniej. Warto wspomnieć także o technologii Edge Clean – czyści ona rogi i listwy, aby upewnić się, że nie trzymają się tam uporczywe zanieczyszczenia.

iRobot porzucił również akumulator niklowo-wodorkowy, którego używał do zasilania poprzednich modeli na korzyść nowej baterii litowo-jonowej. Zaprojektowano ją tak, aby działała dłużej podczas sesji czyszczenia i mogła być rzadziej wymieniana. Dodano nowe czujniki i kamerę o niskiej rozdzielczości.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.

Sprawdź również:

Show full profile

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo