Ranking żelazek – Zobacz najlepsze żelazka [2022]

Prawie nikt nie lubi prasowania. Na szczęście postęp techniczny z roku a rok ułatwia ten proces, zwiększając wydajność żelazka i udostępniając coraz bardziej zaawansowane funkcje. Ale jak wybrać dla siebie żelazko spośród takiej różnorodnej oferty? W poniższym artykule przedstawimy różne rodzaje żelazek i ich funkcje. Stworzyliśmy również ranking żelazek, w którym umieściliśmy – naszym zdaniem – najlepsze modele na rynku. Jakie są główne parametry żelazka? Moc – Ten parametr różni się znacznie w zależności od modelu żelazka – zazwyczaj waha się między 1200 a 2200 W. Moc wpływa na wydajność wygładzania tkaniny. Do domowego użytku w prasowaniu codziennych ubrań, pościeli, obrusów i innych codziennych materiałów powinno wystarczyć najlepsze żelazko o mocy 1300-1600W.

Jeśli prasujesz dość często i nie jesteś fanem tej czynności, zalecamy zakup żelazka o większej mocy, około 1800-1900 W. Nagrzewa się szybciej i lepiej poradzi sobie z wygnieceniem. Żelazka o mocy 2000 W i wyższej można nazwać profesjonalnymi. Są znacznie droższe, ale przy ich wykorzystaniu prasowanie trwa moment. Jeśli prasujesz niestandardowe tkaniny, takie jak mundury, różne rodzaje tkanin w sklepie krawieckim, grube zasłony lub szlafroki, mocne żelazko również może być przydatne.

Stopa – Materiał stopy określa kilka parametrów: cenę żelazka, szybkość nagrzewania i chłodzenia, wagę i jakość prasowania. Porozmawiajmy o zaletach i wadach niektórych płyt.

krótki
opis
 
krótki
opis
Kompaktowa konstrukcja tego żelazka parowego jest tym, jest powodem dla którego stał się tak sławny wśród konsumentów. Oprócz zwartej konstrukcji istnieje również kilka innych funkcji, które sprawiają, że jest to model zdecydowanie warty rozważenia. To nowoczesne żelazko z pewnością Cię nie zawiedzie!
krótki
opis
Dzięki jednemu ustawieniu temperatury dla wszystkich materiałów do prasowania, żelazko parowe Sensixx’x Di90 firmy Bosch sprawi, że Twój stos do prasowania będzie znikał szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a praca będzie wygodna i bezpieczna. Idealny wybór dla ludzi, którzy cenią sobie prostotę i funkcjonalność!
3
jakie żelazko 2020
Ocena 4.8/5
krótki
opis
Nowe i w pełni funkcjonalne żelazko z generatorem pary o mocy 3000 W, przy rozsądnych kosztach eksploatacji. Ma funkcję uderzania pary, pionową funkcję pary i zabezpieczenie zapobiegające kapaniu. Model ten jest również samoczyszczący, pozwala zatem zaoszczędzić bardzo wiele czasu.
4
ranking żelazek
Ocena 4.6/5
krótki
opis
Idealne dla osób w obszarach twardej wody, żelazko jest dostarczane z trzema wkładami zapobiegającymi osadzaniu się kamienia, które są łatwe do wymiany i diodą, która poinformuje Cię, kiedy to zrobić. Dostępna jest również prosta funkcja samooczyszczania, która ułatwia konserwację żelazka.
5
jakie żelazko kupić
Ocena 4.4/5
krótki
opis
To niedrogie żelazko parowe, które doskonale spełnia swoje zadanie. Dobrze się ślizga, jest stabilne, a zbiornik na wodę pozwoli na długie prasowanie. Wyjmowany pojemnik na kamień przyda się, gdy znajdziesz się w miejscu z twardą wodą. Jednym zdaniem – bardzo funkcjonalne i tanie żelazko.

Żelazko – Stopy

Żelazka z aluminiową stopą są najtańsze. Jest to tak powszechny rodzaj stopy, że tego rodzaju żelazka produkują niemal wszyscy producenci, w tym ci najbardziej znani. Zalety aluminium obejmują również jego niską wagę. Takie żelazka są lżejsze od innych i łatwo przesuwają się po powierzchni tkaniny. Aluminium szybko się nagrzewa i schładza z tą samą prędkością. Nasz ranking żelazek przedstawia również żelazka z aluminiową stopą.

Taki materiał można wyczyścić dowolnym detergentem i ciepłą wodą, bez uciekania się do jakichkolwiek specjalnych metod. Należy jednak zauważyć, że ten metal nie sprawdza się w przypadku niektórych materiałów, które mogą przyklejać się do powierzchni i palić. Kolejną wadą aluminium jest to, że jest dość delikatne. By je zniszczyć, wystarczy czasem metalowy guzik.

W przeciwieństwie do wyżej wymienionego metalu stal nierdzewna jest bardziej trwała i odporna na zarysowania, ale rozgrzewanie i chłodzenie zajmuje nieco więcej czasu. Jest to najpopularniejszy rodzaj stopy wśród konsumentów. Jeśli prasujesz codziennie i dłużej niż kilka minut, ta opcja może być dla Ciebie najlepsza.

Nowoczesne żelazka mogą mieć również stopę ceramiczną. Warstwa ceramiki jest zwykle nakładana na metalową podstawę. Powłoka ceramiczna jest bardzo gładka i delikatna, doskonale ślizga się po materiale. Takie najlepsze żelazko utrzymuje tę samą temperaturę przez długi czas, dlatego powoli się ochładza, więc nie możesz od razu wstawić żelazka do szafki lub szuflady – musisz trochę poczekać. Jednocześnie wadą jest delikatność i kruchość stopy ceramicznej. Podobnie jak w przypadku aluminium, ceramikę można łatwo zarysować nawet przy najmniejszych zdobieniach na ubraniach. Dlatego wiodący producenci żelazek stosują ceramikę metalową, ulepszając ją specjalnymi technologiami, a tym samym zwiększając odporność na zarysowania. Nasz ranking żelazek przedstawia tylko wytrzymałe i trwałe urządzenia.

Co w przypadku teflonu? Tę powłokę można bezpiecznie nazwać najbardziej odporną na spalanie, ale jednocześnie najtrwalszą. Trochę gorzej przesuwa się po materiale. Teflon jest również uważany za kosztowną powłokę. Ceny tytanowych żelazek są dość wysokie, ale są one wykorzystywane głównie do celów zawodowych. Schłodzenie tytanu trwa dość długo.

Polecane żelazka

Dziś nawet najprostsze i najtańsze żelazka mają system wytwarzania pary. Istnieją dwa rodzaje prasowania parą – automatyczne i ręczne. Tryb ręczny umożliwia wygładzenie ubrań, które stają się zbyt suche lub trudne do prasowania. Automatyczny tryb parowania jest używany przy wyborze specjalnego programu przy wysokich temperaturach na żelazku. Im więcej otworów na płycie ma najlepsze żelazko, tym wydajniejsze jest prasowanie. Najlepiej, jeśli jest ich około sto. Bardzo ważne jest, aby otwory były rozmieszczone równomiernie wzdłuż całej płyty, a nie tylko na krawędziach, jak w niektórych modelach. Inną ważną funkcją jest parowanie pionowe.

Umożliwia ono prasowanie zasłon na okapach lub ubraniach bez zdejmowania ich z wieszaków. Jedynym problemem jest to, że chociaż proste żelazka mają tę funkcję, jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Dlatego jeśli często planujesz używać pionowego gotowania na parze, lepiej kupić żelazko o najwyższym współczynniku uderzenia pary. Tego rodzaju sprzęt oferuje nasz ranking żelazek.

Naciskając specjalny przycisk, możesz aktywować rozpylacz wody umieszczony na „czubku” żelazka. Ta funkcja jest bardzo przydatna, gdy nawet prasowanie parą nie pomaga, na przykład podczas prasowania dżinsów lub gdy ubrania są zbyt suche i muszą zostać zwilżone przed wygładzeniem. Ta funkcja jest również bardzo przydatna dla osób, które często prasują kołnierze i mankiety. Sprawdź także pojemność zbiornika na wodę. Jeśli jest mniejsza niż 250-350 ml, zmęczysz się uzupełnianiem wody, ponieważ służy ona zarówno do prasowania parą, jak i do rozpylania. A dla jeszcze większej wygody wybierz najlepsze żelazko z przezroczystym zbiornikiem, aby zobaczyć, ile wody pozostało.

Jakie żelazko wybrać?

Każde żelazko ma regulator w postaci obracającego się koła, za pomocą którego można wybrać tryb. Dobre żelazko musi mieć następujące opcje:

  • Jedna kropka oznaczająca „nylon” lub „jedwab” – tryb prasowania delikatnych i cienkich tkanin
  • Dwie kropki oznaczające „wełnę” – w tym trybie można prasować mieszanki wełny
  • Trzy kropki wskazujące „bawełna” – tryb prasowania bawełny, lnu i wszelkich innych grubych tkanin
  • Przeczytaj metki na ubraniach, aby wybrać odpowiednią temperaturę i nie uszkodzić ubrania!

Jak każde urządzenie zagrażające pożarem, żelazka często mają funkcję automatycznego wyłączania. Oznacza to, że żelazko wyłączy się, jeśli pozostanie bezczynne przez 15-30 sekund w poziomie i 8-10 minut w pionie, więc nie musisz martwić się, że zapomniałeś wyłączyć żelazko przed wyjściem! Modele prezentowane przez nas ranking żelazek oferują tą możliwość. Sprawdź, czy żelazko ma tę funkcję przed zakupem. Woda w żelazku również może spowodować pożar. Powoduje to osadzanie się kamienia i uszkodzenie grzałki. Aby tego uniknąć, zalecamy zakup żelazka z systemem zapobiegającym osadzaniu się kamienia. W każdym razie lepiej jest wypełnić żelazko przefiltrowaną wodą.

Zobacz najlepsze żelazka

Większość z nas prasuje ubrania każdego dnia, a przynajmniej co kilka dni. Nasze obecne żelazko może nie zapewniać takiej jakości, jakiej chcielibyśmy. Może Twój obecny sprzęt zaczyna powodować problemy. Używanie takiego żelazka jest męczące, zwłaszcza gdy masz dużo ubrań do prasowania. Posiadanie odpowiedniego żelazka może sprawić, że to zadanie będzie proste i łatwe. Obecnie dostępnych jest wiele żelazek, od przenośnych do wolnostojących, lekkich żelazek do użytku domowego po ciężkie urządzenia dla pralni i krawcowych. Różne typy żelazek mają własny zestaw funkcji, a wybór odpowiedniego jest bardzo ważny. Jeśli planujesz kupić nowe żelazko, nasz ranking żelazek pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Żelazka wykonane są z twardego plastiku i metalu. Przy zakupie tego rodzaju sprzetu najważniejszą rzeczą do rozważenia jest rozmiar rączki. Uchwyt, który jest dla Ciebie zbyt duży może być niewygodny, gdy spędzasz prasowanie od pół godziny do godziny. Wybierz model, który będzie dla Ciebie wygodny.

Żelazka z dużymi metalowymi podstawami są znacznie cięższe. Większość nowszych modeli jest lekka i nie obciąża ramienia. Kupując najlepsze żelazko, możesz sprawdzić, czy jest ono wygodne i łatwe do podniesienia. Żelazka parowe mogą być nieco cięższe niż żelazka suche. Zaletą ciężkiego żelazka jest to, że nie trzeba go mocno przyciskać podczas prasowania.

Wybierając żelazko, pamiętaj, że im wyższa moc, tym lepsza wydajność. Oznacza to, że żelazko o dużej mocy nagrzewa się bardzo szybko i pomaga z łatwością usunąć zagniecenia na ubraniach. Chociaż żelazka o wyższej mocy są droższe, warto rozważyć, czy taki sprzęt w Twoim przypadku nie sprawdzi się lepiej.

Philips Azur Performer Plus

Dzięki dużej mocy tempo wytwarzania pary jest znacznie szybsze. Nie będziesz musiał długo czekać, aby uzyskać parę do prasowania. Funkcję generowania pary można wykorzystać w celu wytworzenia bardzo gorącej temperatury. Jest to główny powód, dla którego to najlepsze żelazko jest tak wszechstronne.

Przy tak dużej ilości wytwarzanej pary możesz być pewien, że model ten można również stosować do cięższych tkanin. Jest to jedna z głównych zalet tego konkretnego żelazka. Zbiornik wody można łatwo napełnić z boku. Dzięki temu nie musisz odłączać żelazka i możesz łatwo napełnić zbiornik na wodę, kiedy tylko chcesz.

Stopa żelazka została zaprojektowana w taki sposób, aby była całkowicie gładka. Nie ma znaczenia, którą tkaninę prasujesz, bez problemu będziesz mógł korzystać ze stopy. Ułatwia to dość łatwe prasowanie szerokiej gamy ubrań. Stopa jest całkowicie odporna na zarysowania. Oznacza to, że nawet jeśli używasz go przez długi czas, nie będziesz mieć żadnych rys na swoim żelazku. Nie będziesz musiał wielokrotnie polerować stopy żelazka ani regularnie jej wymieniać.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


Bosch Sensixx’x DI90 AntiShine

Niezależnie od tego, czy prasujesz swetry, czy dżinsy, to żelazko Bosch zapewni doskonałe rezultaty w mgnieniu oka. Stopa CeraniumGliss̩e równomiernie rozprowadza parę, dzięki czemu wyprostuje naprawdę uparte zagniecenia. Technologia i-Temp Advanced wykorzystuje idealną kombinację temperatury i pary, aby wygładzić dowolny materiał.

Żelazko posiada również przydatny program AntiShine, który zmniejsza ryzyko pozostawiania błyszczących śladów na ciemnych ubraniach. Dzięki poręcznemu wyświetlaczowi TempOk dowiesz się, kiedy żelazko osiągnie odpowiednią temperaturę do rozpoczęcia prasowania. Funkcja 4AntiCalc automatycznie czyści i usuwa kamień, dzięki czemu nie musisz robić tego samodzielnie.

Zaimplementowana technologia SensorSteam oferuje maksymalne bezpieczeństwo podczas prasowania. Jest tak, ponieważ para i ciepło wyłączają się automatycznie, gdy tylko odstawisz żelazko. I odwrotnie, gdy ponownie je podniesiesz, dzięki mocnemu silnikowi, pełna moc, para i ciepło będą znów dostępne. Pozytywny efekt uboczny – zużywasz mniej energii, ponieważ Twoje żelazko nie zużywa jej bez przerwy.

Niektóre tkaniny są tak grube i mają tak uporczywe zagniecenia, że klasyczne prasowanie nic nie daje. Sytuacja się zmienia, gdy wypróbujemy prasowanie parą. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, nawet na tkaninach z upartymi zagnieceniami. Zintegrowany, wydajny silnik kompaktowego generatora pary zapewnia, że żelazko bez problemu przesuwa się po materiale i gwarantuje bardzo dobre rezultaty prasowania.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


Philips Azur GC4909/60

Uderzenie pary w tym modelu (nawet do 250g) usunie praktycznie każde zagniecenia. Można nazwać to żelazko modelem do zadań specjalnych – praktycznie nie ma zagnieceń, z którymi by sobie nie poradził. Ogromna moc 3000 W przekłada się na szybkość nagrzewania oraz chłodzenia, co pozwala zaoszczędzić czas przeznaczony na prasowanie ubrań i skrócić cały proces do minimum.

Żelazko samo usuwa nagromadzony kamień, więc nie musimy zajmować się tym osobiście. Warto zwrócić uwagę również na kwestie bezpieczeństwa – jeśli żelazko przestanie być używane, automatycznie się wyłączy.

W przypadku stopy jest to 30 sekund. Przy pozostawieniu na podstawie – 8 minut. Koniec z wyciekaniem wody na ubrania! Żelazko ma wbudowaną innowacyjną blokadę kapania. Zbiornik na wodę ma aż 300 ml – taka ilość wody starczy nawet na długie prasowanie. Stopa SteamGlide Elite gwarantuje doskonały poślizg, jest również odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia fizyczne, przede wszystkim zarysowania.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


Tefal Liberty

Jest to kompaktowe żelazko parowe o niewielkiej powierzchni, dlatego idealnie nadaje się do przechowywania w niewielkich domach i mieszkaniach. Byliśmy pod wrażeniem, że pomimo niewielkich rozmiarów miał duży, 1,5-litrowy wyjmowany zbiornik na wodę. Szybko się nagrzewa, a usuwanie zagnieceń stoi na dobrym poziomie, szczególnie przy odpowiednich ustawieniach.

Żelazko trzyma się stabilnie i wygodnie, co jest zasługą dobrze wyważonego środka ciężkości. Wydajność pary automatycznie wzrasta wraz ze zmianą ustawień kropek, ale zaimplementowane również ustawienie ekologiczne, które ogranicza emitowanie pary.

Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie jest problem z twardą wodą i masz ograniczone miejsce do przechowywania, to to kompaktowe i łatwe do odkamieniania żelazko z generatorem pary, może być właśnie tym, czego szukasz. Łatwy w użyciu sprzęt z dobrym usuwaniem zagnieceń na większości tkanin – powinien usatysfakcjonować każdego!

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


Tefal Turbo Pro

Jeśli mieszkasz w obszarze twardej wody, będziesz wiedział, jak bardzo może to zniszczyć żelazko. Wyjmowany kolektor kamienia w tym żelazku sprawia, że odkamienianie jest naprawdę łatwe i będzie dla wielu wartościowym dodatkiem. Usuwanie zagnieceń stoi na wysokim poziomie, a uderzenie pary jest silne i powinno pomóc usunąć wszelkie uporczywe zagniecenia. Żelazo nie kapie, a wlot wody jest naprawdę duży, więc łatwo go napełnić i opróżnić.

Nasi testerzy uznali, że grzbiety po bokach uchwytu poprawiają wygodę trzymania urządzenia, które ślizga się po wszystkich materiałach. Dokładne temperatury dla większości ustawień kropek, silne uderzenie pary, brak kapania i dobry poślizg to największe zalety tego modelu.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.

Sprawdź również:

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo