Ranking kart graficznych – Najlepsze karty graficzne [2022]

Każdy piksel Twojego monitora jest widoczny dzięki karcie graficznej, od ikon na pulpicie po pociski przelatujące obok Ciebie w strzelankach. Używasz komputera tylko do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych? Może wystarczyć Ci wbudowana, zintegrowana karta w dowolnym komputerze. Ale jeśli jesteś zapalonym graczem, animatorem 3D lub zapalonym kopaczem kryptowalut, będą Ci potrzebne najlepsze karty graficzne. Karty graficzne są montowane przy płycie głównej komputera. Łączą w sobie wiele ważnych komponentów, takich jak wbudowana pamięć RAM i systemy chłodzenia.

Rdzeniem każdej karty jest jednak procesor graficzny, czasem nazywany GPU. Jednostka centralna komputera to jego mózg, który przetwarza surowe dane, ale procesor graficzny pobiera te informacje i konwertuje je na obrazy, które można wyświetlić na monitorze. Procesory nie są specjalnie wielofunkcyjne, ale są precyzyjnie dostrojone, aby efektywnie radzić sobie z obciążającym zadaniem. Najlepsza karta graficzna pozwala grać w gry w wyższych rozdzielczościach, z większą liczbą klatek na sekundę i przy maksymalnych ustawieniach graficznych. Wymiana karty może często mieć największy wpływ na poprawę wydajności komputera – haczyk polega na tym, że mogą one być również najdroższym elementem w komputerze. Sprawdź nasz ranking kart graficznych, by wybrać sprzęt najlepszy dla siebie.

krótki
opis
 
1
ranking kart graficznych
Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6
Ocena 4.9/5
krótki
opis
Gigabyte GeForce GTX 1660 Super OC 6GB to doskonała opcja, jeśli masz ograniczony budżet i nieco niższe oczekiwania. To karta, która nadal pozwoli grać w większość gier w jakości Full HD i zadowalających detalach graficznych, a przy tym kosztuje o wiele mniej!
2
najlepsze karty graficzne
ASUS GeForce RTX 3080 TUF Gaming 10GB
Ocena 4.9/5
krótki
opis
Po raz kolejny produkt firmy ASUS zbiera najlepsze pozycje na liście polecanych. Tym razem podbił serce użytkownika, dostarczając całkowicie nową obudowę. Rog Strix RTX 3080 ma teraz nowy, elegancki wygląd z większą liczbą efektów świetlnych RGB i ładnymi wycięciami. To niewątpliwie jedna z najlepszych wersji tej karty!
3
karty graficzne ranking
Gigabyte GeForce RTX 3080 EAGLE OC 10GB GDDR6X
Ocena 4.9/5
krótki
opis
Gigabyte RTX 3080 Eagle OC spełnia wszystkie wymagania dla współczesnej karty graficznej. Ma duży, potrójny wentylator, fabrycznie podkręcony rdzeń, oświetlenie RGB, metalową płytę tylną o pełnej długości i ulepszone zasilanie w porównaniu z płytą referencyjną. Biorąc pod uwagę, że jej cena jak na tę jakość jest bardzo niska, całość niewątpliwie wygląda imponująco.
4
polecana karta graficzna
MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio 10GB GDDR6X
Ocena 4.8/5
krótki
opis
MSI – zaufana marka jeden z wiodących producentów kart graficznych po raz kolejny pojawili się, aby zaskoczyć Cię swoją nową wprowadzoną na rynek i najlepszą kartą RTX 3080. Aby zmaksymalizować wrażenia i zapewnić najwyższą wydajność, cały procesor graficzny jest zbudowany na nowym algorytmie zapewniającym lepszy przepływ powietrza.
5
jaka karta graficzna wybrac
MSI GeForce RTX 3080 Ventus OC 3X 10GB GDDR6X
Ocena 4.5/5
krótki
opis
Karty graficzne z serii MSI GeForce RTX 3000 oparte na Ampere, architekturze RTX drugiej generacji firmy NVIDIA, wyposażone są w szybsze rdzenie ray tracingu drugiej generacji, rdzenie Tensor trzeciej generacji oraz nowe multiprocesory do strumieniowania. Wszystko to razem zapewnia oszałamiającą grafikę i zauważalnie większą liczbę klatek na sekundę.

Karty graficzne – Podstawowe Informacje

Dla wielu osób granie w gry to najbardziej wymagające dla komputera zadanie. Nic więc dziwnego, że gracze spędzają godziny na badaniu najnowszych technologii kart i często regularnie aktualizują swoje najlepsze karty graficzne. Ponieważ stają się one szybsze, gry są projektowane tak, aby wykorzystać dodatkową wydajność, co zmusza producentów do tworzenia jeszcze szybszych procesorów graficznych, nakręcając sprzedaż.

Jeśli nie stawiasz gier na pierwszym miejscu, nie musisz przejmować się tak bardzo możliwościami swojej karty. Są jednak akcesoria, które aktywnie wykorzystują zasoby karty graficznej. Przykładem może być oprogramowanie do edycji filmów, w której najlepsze karty graficzne mogą być wykorzystywane do przyspieszenia wielu procesów. Wybór karty jest zatem ważną częścią składania, kupna lub modernizacji komputera. Jak w przypadku każdego komponentu, pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać przy wyborze karty graficznej, brzmi – w jaki sposób zamierzasz jej używać?

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać swój komputer do gier, inwestycja w najlepsze karty graficzne powinna być podstawą. Najlepsze karty graficzne są niezbędne w każdej konfiguracji, która będzie obsługiwać intensywne prace graficzne, takie jak projektowanie 3D i gry. A jeśli planujesz grać w najlepsze produkcje na PC, tak naprawdę nie możesz się bez nich obejść.

Jaką kartę graficzną wybrać?

Najlepsza karta graficzna, zaraz obok procesora (a nawet przed nim) ma największy wpływ na wydajność komputera do gier. Składa się z dodatkowego procesora, który pobiera dane z jednostki centralnej i przetwarza je na obrazy, które można renderować na ekranie. Innymi słowy, kiedy grasz w grę, karta graficzna wykonuje większość ciężkiej pracy. Im mocniejszy procesor graficzny, tym więcej informacji można obliczyć i wyświetlić w krótszym czasie, a także tym lepsze będą ogólne wrażenia z gry.

We wczesnych latach komputerów stacjonarnych to właśnie procesor był odpowiedzialny za tłumaczenie informacji na obrazy. Dane były przechowywane w specjalnych przestrzeniach pamięci zwanych buforami ramek, a następnie przesyłane na monitor lub inny wyświetlacz. Wiele procesorów nie radziło sobie jednak z wykonywaniem tego typu procesów, dlatego też stworzono karty graficzne, które zajmowały się niektórymi specjalnymi zadaniami, do tej pory wykonywanymi przez procesor. Kwestia mocnego procesora graficznego była istotna nie tylko w grach – graficzne interfejsy użytkownika (GUI), występujące w nowocześniejszych systemach operacyjnych, takich jak Windows, stawały się bardziej popularne.

Dzisiejsza najlepsza karta graficzna bardzo dobrze radzi sobie z przetwarzaniem dużych ilości informacji obrazu i wykonywaniem równoległych zadań. Dzięki temu nadaje się nie tylko do wyświetlania tekstu i grafiki w okienkowych interfejsach graficznych, ale także do przetwarzania złożonej grafiki 3D wymaganej w nowoczesnych grach. Procesory graficzne mogą również wydajnie obsługiwać inne procesy, które wymagają równoległego manipulowania dużą ilością danych. Czyni je to przydatnymi w niektórych aplikacjach, które nie są grami, np. zaawansowanymi programami graficznymi. Nasz ranking kart graficznych przedstawia najbardziej wydajne karty, które możesz wykorzystać do wszelkich zastosowań.

Najlepsze karty graficzne

Rodzaj potrzebnej karty graficznej zależy od sposobu korzystania z komputera. Istnieją dwa główne typy: współdzielone i dedykowane. Jakie są ich mocne strony i różnice między nimi? W przypadku procesora współdzielonego zadania graficzne są wykonywane przez układ, który współdzieli swoją pamięć z pamięcią RAM i innymi komponentami procesora. Te układy generują mniej ciepła i zużywają mniej energii niż dedykowana grafika, co czyni je rozsądnym wyborem dla laptopów. Komputery z dedykowaną grafiką posiadają oddzielną jednostkę przetwarzającą, która przejmuje odpowiedzialność za wszystkie zadania związane z grafiką. Jednostki te są odpowiednio zoptymalizowane, aby zapewnić lepszą grafikę, odciążenie procesora i większą wydajność.

Jeśli nie grasz ani nie pracujesz z multimediami o wysokiej rozdzielczości, wystarczy zintegrowana karta graficzna. Jeśli jednak Twoje potrzeby są bardziej zaawansowane, zawsze skorzystasz na używaniu komputera z dedykowanym procesorem graficznym.

Poniżej znajdziesz nasz ranking kart graficznych, w którym przedstawiliśmy propozycje najlepszych produktów na obecnym rynku, przystosowanych do różnych potrzeb. Jeśli potrzebujesz mocnego sprzętu, który poradzi sobie z wymagającymi grami i programami graficznymi, niewątpliwie znajdziesz tam coś dla siebie!

Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6

GTX 1660 to doskonały wybór dla ludzi, którzy nie oczekują 60 klatek na sekundę w 4K w każdym tytule, lecz nadal chcą mieć mocną kartę, która poradzi sobie – na dzień dzisiejszy – właściwie z każdą grą. Gigabyte powraca z tym znajomym projektem opartym na oryginalnej serii Windforce. To rozwiązanie z trzema wentylatorami zapewnia chłodzenie procesora graficznego, a także znacznie redukuje poziom hałasu.

Wyposażony w fabryczne taktowanie 1860 MHz egzemplarz Gigabyte doskonale sprawdza się we wszystkich współczesnych grach. W dzisiejszych czasach taktowanie to nie wszystko, ponieważ wydajność jest bardziej wynikiem tolerancji na wysokie temperatury niż zegarów, które mogą się dławić, gdy zbyt się nagrzeją. Zastosowane chłodzenie w konstrukcji z dwoma gniazdami sprawdza się tu doskonale. Karta jest wyposażona w jedno gniazdo zasilania PEG (PCI Express Graphics) – 8-pinowe. To dobrze wyglądający produkt o dobrych parametrach chłodzenia i akustyce.

Karta oferuje jeden port HDMI i trzy złącza DisplayPort. Dzięki obsłudze GPU Turinga 116-300 karta utrzymuje temperaturę na około 65 stopni C w zależności od obciążenia gry, pozostając praktycznie bezgłośnym. Pamięć GDDR6 nie została zmodyfikowana, układy scalone są standardowo – efektywne taktowanie 14 Gb/s, ale można je podkręcić do około 15Gb/s.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


ASUS GeForce RTX 3080 TUF Gaming 10GB

Nowy, elegancki wygląd i funkcje Premium zdecydowanie ułatwiają nam czerpanie przyjemności z naszych gier, ponieważ są oparte na nowych chipach Ampere. Nawet algorytm rotacji wentylatorów starej generacji został ulepszony, dzięki nowym wiatrakom z innowacyjną technologią Axial-tech. Wentylatory Axial-tech mają teraz 13 łopatek na wentylatorze środkowym i 11 na wentylatorach pomocniczych.

Jako całość, nowa konstrukcja wentylatora doskonale dopasowuje się do umieszczonego w karcie radiatora. Dzięki PCI Express 4.0 i 1740 MHz (Boost Clock) w trybie OC i 1710 MHz (Boost Clock) w trybie gry, ta karta podbije serca wszystkich graczy, którzy liczą na rekordową wydajność swoich gier, w połączeniu z piękną grafiką.

Dodatkowo producent oferuje nam 2 wyjścia HDMI 2.1, 3 porty DisplayPort 1.4a i obsługę HDCP dla tego wydajnościowego potwora. Asus Rog Strix RTX 3080 to prawdopodobnie najlepsza karta, jaką możesz na ten moment kupić. Komponenty the Super Alloy Power II na etapach mocy o wysokim natężeniu oraz funkcje GPU Tweak II – dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii – zwiększają ogólną wydajność i efektowność we wszystkich najnowszych tytułach. To wprost genialne rozwiązanie, z którego będzie zadowolony praktycznie każdy gracz!

Jako dodatek warto wspomnieć przełącznik Dual Bios, który umożliwia zmianę trybu wydajności na „cichy”, co zapewnia wyjątkową kulturę pracy. Jeśli celujemy we współczesne gry na wysokich rozdzielczościach, jest to karta zdecydowanie warta polecenia!

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


Gigabyte GeForce RTX 3080 EAGLE OC 10GB GDDR6X

Jeśli chodzi o wentylatory chłodzące, Gigabyte wyposażył RTX 3080 EAGLE OC 10G w swój standardowy układ chłodzący, w których środkowy wentylator obraca się się w innym kierunku, niż pozostałe. Zapewnia to większy zasięg i znacznie poprawia wydajność chłodzenia. Karta jest wyposażona w dość gruby radiator, który zapewnia jej odpowiednie chłodzenie – dowodzi tego szczelina o grubości ponad 6 cm.

Płytka drukowana jest teraz krótsza, co ma sporą zaletę – trzeci wentylator chłodzi teraz bezpośrednio żeberka radiatora, co dodatkowo obniża temperaturę. W przypadku krótszej płytki PCB należało. Oryginalna NVIDIA RTX 3080 przeniosła gniazdo zasilania na krawędź płytki drukowanej, dlatego kable wychodziły pod dziwnym kątem. Na szczęście Gigabyte rozwiązał ten problem i dołączył rozszerzenia, dzięki czemu gniazdo zasilania pozostało na krawędzi osłony.

Producent zdecydował się na podwójne 8-pinowe gniazdo zamiast nowego 12-pinowego projektu NVIDIA. Dla nas, konsumentów, oznacza to, że możemy nadal korzystać z dowolnego zasilacza, który posiadamy. Biorąc oczywiście pod uwagę, że moc jest wystarczająca – NVIDIA zaleca co najmniej 700W. Jeśli takowy posiadamy, nie ma konieczności dokupowania kolejnego. Jeśli chodzi o wyjścia, RTX 3080 EAGLE OC 10G ma w sumie trzy złącza DisplayPort i – po raz pierwszy – dwa porty HDMI. W przeciwieństwie do kart z serii RTX 20 poprzedniej generacji, co niewątpliwie można zaliczyć do zalet.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio 10GB GDDR6X

Rdzeń jest tak precyzyjny, że wszystkie rury termiczne zapewniają znacznie mniejsze rozprzestrzenianie się ciepła na karcie. Całkowicie nowa, innowacyjna konstrukcja termiczna TRI FROZR 2 została zaprojektowana tak, aby zapewnić najlepsze niż kiedykolwiek wcześniej rozwiązania chłodzenia. Wszyscy wiemy, jak ważna jest odpowiednia wentylacja komponentów, szczególnie w przypadku tak mocnego sprzętu.

Oświetlenie RGB Mystic zapewnia pełną kontrolę, której potrzebujesz, podczas dostosowywania estetyki swojej karty. Monitoruj swoją GPU i dostosuj ustawienia za pomocą oprogramowania Dragon Center. Aby zapewnić maksymalny przepływ powietrza i chłodzenie wewnątrz procesora graficznego, całkowicie nowy wentylator TORX 4.0 został zaprojektowany tak, aby wyeliminować wszystkie gorące punkty wytwarzające ciepło. Imponująca jest również liczba portów obecnych na karcie.

Twórcy postawili także na niezawodność – do produkcji wykorzystano ulepszony materiał PCB z zagęszczoną miedzią o masie 2 uncji. Dzięki temu karta w znacznej mierze oprze się problemom z wysokimi temperaturami, z którymi być może miałeś do czynienia wcześniej. Dzięki zastosowaniu mechanizmów zapobiegających zginaniu poszczególnych komponentów, karta zapewnia niespotykaną dotąd trwałość i może posłużyć przez wiele lat!

Wielu graczy uważa, że MSI zawsze tworzy najlepsze serie kart graficznych RTX – tym razem również stworzyli doskonale oszlifowany diament. Ulepszona konstrukcja termiczna i całkowicie nowe wentylatory TORX zostały zmodernizowane i dopasowane do nowego algorytmu serii RTX firmy Nvidia. Jeśli jesteś prawdziwym graczem, który zawsze wie, czego można się spodziewać po MSI, nie bój się zainstalować tego potwora w swoim komputerze do gier.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


MSI GeForce RTX 3080 Ventus OC 3X 10GB GDDR6X

Karta graficzna MSI GeForce RTX 3080 VENTUS 3X 10G OC oparta na architekturze Ampere i zaprojektowana tak, aby sprostać wymaganiom graficznym gier 4K i wysokiej liczbie klatek na sekundę. Zapewnia moc śledzenia promieni w czasie rzeczywistym i wspomaganie dla sztucznej inteligencji w grach komputerowych.

GPU zawiera 10 GB pamięci GDDR6X VRAM i 320-bitowy interfejs pamięci, oferując lepszą wydajność i energooszczędność w porównaniu z poprzednią generacją opartą na Turingu. Przedni panel karty zawiera różne wyjścia, takie jak DisplayPort 1.4a i HDMI 2.1. HDMI 2.1 obsługuje przepustowość do 48 Gb/s oraz szereg wyższych rozdzielczości i częstotliwości odświeżania, w tym 8K przy 60fps, 4K przy 120fps, a nawet do 10K. Ventus 3X to nie tylko gra w wysokiej rozdzielczości.

Programy wymagające dużej mocy obliczeniowej mogą wykorzystywać rdzenie GPU 8704 do przyspieszania zadań przy użyciu CUDA i innych interfejsów API. Jeśli chodzi o kwestie chłodzenia, firma MSI wdrożyła potrójne wentylatory TORX FAN 3.0. Wytwarzają one wysokie ciśnienie statyczne i przyspieszają przepływ powietrza do radiatora.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.

Sprawdź również:

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo