Ranking routerów – Zobacz najlepsze routery [2022]

Jeśli chcesz przyspieszyć swój domowy lub biurowy Internet, nowy router Wi-Fi może być najskuteczniejszym rozwiązaniem. Problem polega na tym, że zakup routera może być trudny, szczególnie jeśli robimy to w pośpiechu. Co oznacza cały internetowy żargon? Jaka szybkość będzie wystarczająca? Czy warto wydać więcej na dwupasmowy router, czy na taki, który obsługuje najnowszą wersję Wi-Fi, zwaną Wi-Fi 6? Czy rozsądniej jest czekać na routery Wi-Fi 6E, które pojawią się w sklepach w nadchodzącym roku? Nasz ranking routerów postara się odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Z pewnością istnieje wiele specyfikacji i technicznych niuansów związanych z siecią bezprzewodową, ale jeśli szukasz tylko niezawodnego routera, ale nie masz czasu się zbytnio zastanawiać, dobry wybór nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. 

krótki
opis
 
1
ranking routerów
TP-LINK Archer C6
Ocena 4.8/5
krótki
opis
Archer C6 to nowoczesny bezprzewodowy router AC firmy TP-Link. Ma nowy błyszczący, czarny design i cztery anteny zewnętrzne. Jest wyposażony w najnowsze technologie, takie jak kształtowanie wiązki i MU-MIMO. To jeden z najpopularniejszych routerów, który otrzymał pozytywne oceny wielu użytkowników.
2
router LTE ranking
Xiaomi Mi 4A
Ocena 4.7/5
krótki
opis
Xiaomi to obecnie jedna z najbardziej wszechstronnych firm. Aby ulepszyć połączenie internetowe, chińska marka przedstawia nowy router Wi-Fi Xiaomi Mi 4A, który jest ulepszoną wersją routera Wi-Fi Xiaomi Mi 3A. To obecnie jeden z najnowocześniejszych i najlepszych routerów na rynku!
3
jaki router wybrać
TP-Link Archer C7
Ocena 4.6/5
krótki
opis
Dwupasmowy, gigabitowy router bezprzewodowy Archer C7 firmy TP-Link to niedrogi model, który działa jak produkty klasy premium. Jego wyniki w testach przepustowości 2,4 GHz i 5 GHz są znacznie szybsze niż w konkurencyjnych modelach. Router posiada wiele funkcji, w tym cztery gigabitowe porty LAN.
4
najlepsze routery
TP-Link Archer AX10
Ocena 4.6/5
krótki
opis
TP-Link Archer AX10 to zupełnie nowy router wprowadzony na rynek przez firmę TP-Link z technologią WiFi 6 nowej generacji. WiFi 6 nie tylko przyspieszy działanie sieci Wi-Fi, ale także sprawi, że połączenie będzie bardziej niezawodne, zwłaszcza gdy do sieci podłączonych jest więcej urządzeń.

Jaki router wybrać?

Nasz ranking routerów zawiera wiele przydatnych informacji – poniżej przedstawimy Ci kilka informacji, o których warto pamiętać, zanim zdecydujesz się na konkretny zakup. Znajdujące się na routerze modele informują, jaką wersję Wi-Fi obsługuje dany model. „AC” dla Wi-Fi 5 lub 802.11ac i „AX” dla Wi-Fi 6, znanego również jako 802.11ax. Liczby te dają przybliżone wyobrażenie o maksymalnych prędkościach każdego z pasm routera – zwykle 2,4 i 5 GHz i być może drugiego pasma 5 GHz, jeśli mówimy o routerze trójdzielnym. Więcej informacji o każdym modelu przedstawi nasz ranking routerów. Problem polega na tym, że w danej chwili możesz połączyć się tylko z jednym z tych pasm. Kiedy dodasz razem ich maksymalne prędkości, otrzymasz mocno zawyżoną wartość, która nie odzwierciedla prędkości, których w rzeczywistości doświadczysz.

Jeśli jest to trójdzielny router siatkowy, który wykorzystuje to trzecie pasmo jako dedykowane połączenie między routerem a przedłużaczem, to prędkości tego pasma w ogóle nie mają bezpośredniego przełożenia na urządzenia. Co gorsza, te maksymalne prędkości na pudełku są w rzeczywistości teoretycznymi maksymalnymi wartościami uzyskanymi z testów laboratoryjnych producenta. Nie uwzględniają one rzeczywistych czynników, takich jak odległość, przeszkody fizyczne lub przeciążenie sieci. Nawet z bliskiej odległości Twoje rzeczywiste połączenie będzie znacznie wolniejsze. Nic z tego nie powstrzymuje producentów przed wykorzystywaniem tych indeksów prędkości do opisywania szybkości ich produktów. Na przykład ten hipotetyczny router AX6000 może twierdzić, że obsługuje prędkości do 6000 megabitów na sekundę – co jest nonsensem. Router jest tak szybki, jak jego najszybsze pasmo. Nie daj się zwieść.

Polecane routery – wybierz mądrze

Pamiętaj, że nie ma znaczenia, jak szybki jest Twój router. Jeśli pobierasz dane z chmury, będziesz w stanie to zrobić tylko tak szybko, jak pozwala na to plan Twojego dostawcy usług internetowych. Jeśli płacisz za prędkość pobierania do 50mb/s, oznacza to, że jest maksymalna prędkość, jaką Twój router podczas przeglądania Internetu lub przesyłania strumieniowego wideo. Nasz ranking routerów przedstawia rosnącą liczbę routerów, które mogą z łatwością osiągać znacznie wyższe, stałe prędkości. Niestety, średnia stałej szybkości łącza szerokopasmowego w Polsce wynosi obecnie nieco ponad 70mb/s lub mniej, jeśli Twój dostawca usług internetowych blokuje Twoje połączenie.

Niewielu z nas może mieć nadzieję na ekstremalnie szybkie surfowanie po Internecie w najbliższym czasie. Nie oznacza to, że szybkie urządzenia przedstawiane przez ranking routerów nie są warte zachodu. Na przykład – nadal będziesz w stanie osiągnąć te maksymalne prędkości podczas transferów lokalnych. Kiedy używasz routera do pobierania plików z jednego komputera na drugi w sieci lokalnej, prędkość będzie nieograniczona. Oferta Twojego dostawcy usług internetowych nie ma żadnego znaczenia dla takich transferów, ponieważ nie wysyłasz ani nie odbierasz danych poza lokalną siecią domową. Poza tym wymiana routera na szybszy i mocniejszy może pomóc w maksymalnym wykorzystaniu domowego połączenia internetowego, zwłaszcza gdy łączysz się z odległości. Sprawdź nasz ranking routerów, aby dobrze poznać konkretne modele, które mogą najlepiej pasować do Twojego domu i Twoich potrzeb. Stale testujemy nowe modele i aktualizujemy nasze listy nowymi danymi testowymi.

Jaki router jest najlepszy?

Wi-Fi 6 to najnowsza, najszybsza wersja Wi-Fi i jest to główny powód, dla którego pojawia się tak wiele nowych routerów, które z łatwością osiągają gigabitowe prędkości. Możesz przeczytać więcej o tym, jak działa szybki nowy standard, przeglądając nasz ranking routerów. Krótkie podsumowanie jest takie, że pozwala ono routerowi wydajniej wysyłać więcej informacji do wielu urządzeń jednocześnie. W tym roku dostępnych jest wiele nowych routerów obsługujących Wi-Fi 6, w tym te, które kosztują znacznie mniej, niż można by się spodziewać. Wciąż jednak jest stosunkowo niewiele urządzeń klienckich z Wi-Fi 6 poza najdroższymi flagowcami, takimi jak iPhone 11, czy Samsung Galaxy S10. Pamiętaj, że Wi-Fi 6 jest wstecznie kompatybilne, więc nowy router Wi-Fi 6 nadal współpracuje z istniejącymi urządzeniami Wi-Fi starszej generacji. Po prostu w żaden sposób ich nie przyspieszy, ponieważ starsze urządzenia nie obsługują nowych funkcji, które sprawiają, że Wi-Fi 6 jest szybsze niż do tej pory. W końcu jednak Wi-Fi 6 stanie się standardem.

Największą różnicę zobaczymy w przypadku takich urządzeń, jak tablety, inteligentne urządzenia domowe i inne popularne techniczne nowinki. Gdy wypełnisz swój dom takimi urządzeniami, router Wi-Fi 6 stanie się bardziej znaczącym ulepszeniem. Będzie to także inwestycją na przyszłość, jeśli prędkości dostawcy usług internetowych nadrobią zaległości w ciągu kilku najbliższych lat. Na razie jednak jest to bardziej zabezpieczenie na przyszłość niż konieczność.

Zobacz najlepsze rotuery

Kiedy, prezentując nasz ranking routerów, mówimy o tych urządzeniach, zwykle skupiamy się na prędkościach. Prawda jednak jest taka, że ​​w większości przypadków liczą się tylko dwie prędkości Wi-Fi: „wystarczająco szybkie” i „niewystarczająco szybkie”. Posiadanie niesamowicie szybkiego połączenia w tym samym pokoju, w którym znajduje się router, jest świetne. Jednak niewiele znaczy, jeśli nie możesz uzyskać silnego sygnału, gdy próbujesz oglądać serial na Netflixie w sypialni z drugiej strony domu. Jest to szczególnie realny problem w dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas siedzi w domu i bardziej niż kiedykolwiek wcześniej jesteśmy zależni od naszej sieci domowej. Dlatego dla większości ludzi najbardziej znaczącym ruchem, jakie można wykonać w celu poprawy sieci domowej, jest aktualizacja do systemu, który zapewnia znacznie lepszy zasięg internetu. Systemy Mesh, takie jak te, zazwyczaj nie osiągają maksymalnej prędkości, jak w przypadku routera jednopasmowego. Rekompensują nam to jednak, dostarczając Wi-Fi, które jest „wystarczająco szybkie” we wszystkich zakątkach domu.

TP-LINK Archer C6

Główną zaletą tego routera jest jego przystępna cena. Prawdopodobnie jest to najtańszy router bezprzewodowy z funkcją MU-MIMO ze wszystkimi portami Gigabit. Tym samym model ten obniża barierę wejścia dla bezprzewodowego AC. Jeśli nadal używasz starszego routera Wireless N, ten model jest z pewnością wart obejrzenia. Archer C6 obsługuje technologię Wireless AC1200 z maksymalną szybkością łącza 867 Mb/s paśmie 5 GHz i 300 Mb/s przy częstotliwości 2,4 GHz. Dzięki temu możesz spodziewać się maksymalnej rzeczywistej prędkości 500 Mb/s na 5 GHz i około 100 Mb/s na 2,4 GHz po uwzględnieniu ograniczeń sieciowych.

TP-Link zaimplementował również obsługę MU-MIMO, co pozwala cieszyć się lepszą wydajnością z urządzeniem kompatybilnym z tą technologią. Router obsługuje również formowanie wiązki, aby uzyskać jeszcze lepszy zasięg. Obie te opcje nie są domyślnie włączone, ich aktywacja nie jednak żadnym problemem i poradzi sobie z tym nawet niedoświadczony użytkownik.

TP-Link Archer C6 jest wyposażony w 4 gigabitowe porty LAN i gigabitowy port WAN. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z innych routerów TP-Link, szybko odnajdziesz się w ustawieniach tego modelu. Jego konfiguracja jest bardzo łatwa i przystępna. Router obsługuje wszystkich głównych dostawców usług internetowych w Polsce. Istnieje również aplikacja TP-Link Tether, która jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Umożliwia ona zarządzanie routerem i monitorowanie go za pomocą smartfona.

Archer C6 obsługuje także kontrolę rodzicielską, która czasami może być przydatna. Możesz wybrać urządzenie, na którym chcesz ograniczyć czas, a także zablokować użytkownikowi dostęp do niektórych witryn internetowych zawierających słowo kluczowe. Posiada również serwer VPN i podstawową funkcję QoS opartą na priorytetach. Jeśli interesuje Cię dobry jakościowo produkt w niskiej cenie, zdecydowanie warto go rozważyć!

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


Xiaomi Mi 4A

Nowy router Wi-Fi Xiaomi Mi 4A jest wykonany z tworzywa ABS, co zapewnia mu wysoką odporność na uszkodzenia. Ma również półmatowe białe wykończenie z minimalistycznymi liniami, które sprawią, że model będzie idealnie pasować do dekoracji Twojego domu. Nowy router Wi-Fi Xiaomi Mi 4A Gigabit Edition to wersja z imponującą pamięcią RAM – 64 MB – która w testach pozwala na podłączenie do 128 urządzeń jednocześnie.

Jeśli chodzi o pozostałe funkcje, warto zwrócić uwagę na obecność 4 anten 6dB. Router idealnie sprawdzi się do poszerzenia zasięgu wszędzie tam, gdzie go umieścimy, np. w biurze czy domu. Otrzymasz mocniejszy sygnał niż w przypadku wielu innych routerów w podobnej cenie.

Dzięki fantastycznym funkcjom możemy cieszyć się prędkością transferu 300Mbps oraz trzema portami Ethernet do 1000Mbps. Możesz to ustawić prostym gestem dzięki aplikacji Xiaomi. Obsługuje ona systemy iOS i Android. Jest to router, który oferuje bardzo stabilne połączenie, więc będzie idealny dla graczy poszukujących większej stabilności sieci. Mi Router 4A Gigabit, jak sama nazwa wskazuje, wyposażony jest w gigabitowe porty (1xWAN + 2xLAN). Ponadto model ten wykorzystuje układ MT7621 i układ operacyjny 128 MB. Ciesz się jednym z najlepszych routerów Xiaomi już teraz!

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


TP-Link Archer C7

Najnowszy Archer C7 to dwuzakresowy router wykorzystujący procesor 720 MHz. Może osiągać prędkości do 450 Mb/sw przy paśmie 2,4 GHz i 1300 Mb/sw w paśmie 5 GHz. Pod względem konstrukcyjnym C7 stoi na najwyższym możliwym poziomie. Wykorzystuje tę samą błyszcząco-czarną obudowę o kompaktowych wymiarach. W tylnej części routera znajdują się trzy wymienne, regulowane anteny, cztery porty Gigabit LAN, port Gigabit WAN i dwa porty USB 2.0.

Na obudowie znajdziemy przyciski wł./wył., Przełącznik Reset/WPS, przełącznik wł./Wył. Wi-Fi oraz dwie diody LED, które informują o aktywności USB. Z przodu routera znajdują się wskaźniki LED zasilania, obu pasm radiowych, wszystkich czterech portów LAN, portu WAN i aktywności WPS.

Router oferuje nam masę podstawowych i zaawansowanych ustawień. Na stronie głównej po lewej stronie znajduje się lista ustawień, a po środku informacje o LAN, WAN, sieci bezprzewodowej i statystyce ruchu. Po prawej stronie znajduje się szczegółowe wyjaśnienie każdego ustawienia. Opcje sieciowe obejmują opcje WAN, LAN, IPTV i wiele innych, a każde pasmo radiowe ma podstawowe ustawienia sieci bezprzewodowej – SSID – a także WPS, zabezpieczenia (WPA / WPA2 Person i Enterprise) oraz ustawienia filtrowania MAC. Model ten przeznaczony dla wielu użytkowników w gospodarstwach domowych lub w małych biurach. Umożliwia szybki i niezawodny dostęp do internetu.

TP-Link Archer C7 może zaskakiwać niską ceną, szczególnie biorąc pod uwagę jego wydajność i zestaw funkcji. Jego wyniki przepustowości 2,4 GHz i 5 GHz były lepsze niż modele budżetowe o podobnej cenie. Nie ma wątpliwości – jest to najszybszy dwupasmowy router w swojej klasie i zdecydowanie warto go rozważyć!

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.


TP-Link Archer AX10

Archer AX10 jest teraz dostępny w bardzo przystępnej cenie, dlatego jest to dobry moment na zakup tego modelu. Jest to dwuzakresowy router WiFi 6 lub Wireless AX i może obsługiwać AX1800 lub maksymalną przepustowość do 1775 Mb/s. Biorąc pod uwagę poziom wydajności tego routera, cena jest naprawdę przystępna.

Model wyposażony jest w najnowszą technologię i przewyższa wiele starych bezprzewodowych routerów AC, które kosztują znacznie więcej niż Archer AX10. To sprawia, że ​​jest on naprawdę doskonałym wyborem, jeśli chcesz teraz nabyć nowy, niedrogi i naprawdę dobry router.

Jeśli masz dostęp do bardzo szybkiego Internetu i zawsze zastanawiałeś się, dlaczego prędkość Wi-Fi Twojego telefonu nie może przekraczać 600Mb/s, to dlatego, że w przypadku większości urządzeń prędkość bezprzewodowego Internetu wynosi około 500 Mb/s. Jednak dzięki Wi-Fi 6 osiągnie on maksymalną prędkość do 800 Mb/s w najlepszych warunkach, pod warunkiem, że masz router i urządzenie Wi-Fi 6. Router nie ma żadnych problemów nawet wtedy, gdy w sieci jest więcej urządzeń WiFi. Jest to optymalne, biorąc pod uwagę, że średnio w każdym gospodarstwie domowym jest podłączonych do sieci WiFi co najmniej kilka. Technologia OFDMA w routerach WiFi 6 zapewnia szybszą sieć, nawet gdy łączy się więcej urządzeń jednocześnie. Wpłynie to na jakość Internetu we wszystkich urządzeniach, które masz. 

TP-Link Archer AX10 jest zasilany przez trzyrdzeniowy procesor Broadcom BCM6750 1,5 GHz, podobny do tego w modelach, które kosztuje ponad dwa razy więcej. Z przodu routera znajduje się również rządek wskaźników LED pokazujących aktualny stan sieci. Z tyłu znajdziesz wszystkie porty Archera AX10. Dokładniej – jest on wyposażony w 4 porty Gigabit Ethernet LAN i pojedynczy port Gigabit Ethernet WAN. Model zasilany jest przez zasilacz 12V. Proces konfiguracji TP-Link Archer AX10 jest bardzo prosty. Po prostu usuń stary router bezprzewodowy i podłącz go do nowego Archera AX10. Następnie użyj komputera, aby przeprowadzić proces wstępnej konfiguracji Twojego nowego routera bezprzewodowego.

Zobacz na ceneo
Sprawdź najniższe ceny

Oszczędzaj przy każdych zakupach.

Sprawdź również:

Maciej

Maciej

Redaktor naczelny serwisu internetowego. Wielki fan technologii i wszystkiego co z tym związane. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam książki, oglądam filmy oraz medytuję. Ponadto, jestem fanem polskich oraz zagranicznych drużyn piłkarskich i czynnie wspieram lokalną kulturę.

Najlepszerzeczy.pl - Rankingi, recenzje, opinie
Logo